Rusya'dan karşı hamle...Çekya'nın 20 diplomatı, istenmeyen kişi ilan edildi...

Rusya'dan karşı hamle...Çekya'nın 20 diplomatı, istenmeyen kişi ilan edildi...

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Çekya’nın Moskova Büyükelçiliği’nden 20 diplomatın ‘istenmeyen kişi’ ilan edildiğini duyurdu. Moskova yönetiminin, Çek diplomatlara Moskova'dan ayrılmaları için 19 Nisan'a kadar mühlet verdiği açıklandı.

Rusya’dan Çekya’ya karşı hamle geldi. Çekya, 2014'te meydana gelen bir patlamayla bağlantısı olduğu gerekçesiyle 18 Rus diplomatı sınır dışı etmişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Çekya'nın Moskova Büyükelçiliği'nden 20 diplomatın istenmeyen kişi ilan edildiğini duyurdu. Rusya’nın, Çek diplomatlara Moskova’dan ayrılmaları için 19 Nisan’a kadar mühlet verdiği belirtildi.

ÇEKYA, 18 RUS DİPLOMATI SINIR DIŞI ETME KARARI VERMİŞTİ

Çekya Başbakanı Andrej Babiş, 18 Rus diplomatın Rusya istihbarat servisine çalıştığını ve 2014'te ülkenin Güney Moravya bölgesinde bir mühimmat deposunda meydana gelen patlamayla ilişkisinin olduğu yönünde ciddi şüpheler olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Jan Hamacek'in diplomatların sınır dışı edilme kararını Rusya'nın Prag Büyükelçiliğine ilettiğini belirten Babiş ayrıca, söz konusu kararının Cumhurbaşkanı Milos Zeman ile de paylaşıldığını ifade etti.