Sahneye çağırdığı kadını dudaklarından öpen lidere sert tepki

Sahneye çağırdığı kadını dudaklarından öpen lidere sert tepki

Uyuşturucuyla mücadele operasyonlarında yargısız infazlarla suçlanan ve sıklıkla tartışmalı açıklamalarıyla gündeme gelen Filipinler lideri Rodrigo Duterte bu kez Güney Kore'de katıldığı bir etkinlikte yurtdışında çalışan Filipinli bir kadını sahnede dudaktan öpmeye zorladığı için eleştirilerin hedefi oldu.

Filipinler lideri Duterte, Güney Kore'nin başkenti Seul'de, yurtdışında çalışan Filipinli işçilerin katıldığı bir etkinlikte yine tartışma yaratan bir eyleme imza attı.
Kürsüde konuştuğu sırada kendisini dinleyen kadınlara seslen Duterte, 'Sırlar Sunağı: Filipinler Katolik Kilisesi'nde Seks, Siyaset ve Para' adlı kitabın kopyasını bir öpücük karşılığında hediye edeceğini söyledi.

Philippine Star'ın aktardığına göre Duterte "Bana bir öpücük vermek zorundasınız. Öpücüğe hazır mısınız?" ifadelerini kullandı. 

Ardından sahneye iki kadın çıktı. Sahneye çıkan kadınlardan biri Duterte'yi yanağından öperken diğeri  Duterte'nin ısrarla dudaktan öpüşme teklifine maruz kaldı. 

Oldukça heyecanlandığı görülen kadın ile Duterte dudaktan öpüşürken salondaki izleyicilerin coşkulu tezahüratları dikkat çekti.

'BEKAR MISIN?'

Rappler adlı haber sitesinin aktardığına göre Filipinler lideri bu sırada kadına "Bekar mısın? Ondan ayrılmadın mı? Ama ona bunun sadece bir şaka olduğunu söyleyebilirsin değil mi?" dedi.

Kadın Hakları Örgütü Gabriela  Duterte'yi 'kadın düşmanlığı' ile suçlarken,  sosyal medya kullancıları da tepki gösterdi.

Sharmane Quinto adlı Twitter kullancısı " Duterte yurtdışında yaşayan Filipinli'den öpücük mü istedi? Bu tipik bir taciz. O zavallı kızın rızasını zorla almak için iktidarını/otoritesini kullandı" diye yazdı.

​Kyle Eunice adlı bir diğer Twitte rkullancısı da "Yurtdışında çalışan bir Filipinliyi bir başka ülkede yapılan kamuya açık bir etkinlikte öpmek etik değil. Duterte kişisel çıkarlarına hizmet ettikçe etik ve etik olmayan, ahlaklı ve ahlaklı olmayan arasındaki çizgi bulanıklaştı. İyi şanslar Filipinler" diye yazdı.
 

​'MAÇO POPÜLİZM'

Washington Post'un Çin muhabiri Emily Rauhala da Twitter mesajında "Bu maço popülizm. Duterte bir kadını sahneye çağırıyor. Onu öpüp öpemeyeceğini soruyor. Kadın başını 'hayır' anlamında sallıyor. O ısrarı sürdürüyor ve onu öpüyor. Kalabalıksa sevinçle bağırıyor" ifadelerine yer verdi.


​KADINLARA YÖNELİK AŞAĞILAYICI İFADELERİ DAHA ÖNCE DE TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Duterte geçmişte de kadınlar hakkında cinsiyetçi ve aşağılayıcı ifadeler kullanmıştı.

Şubat ayında askerlere yaptığı bir konuşmada komünist kadın isyancıların 'vajinalarından vurmalarını' isteyen Duterte, bu ay başında da 'yabancı kadınları sahip oldukları acayip koku' nedeniyle sevmediğini ancak 'güzel kokulu Filipinli kadınlara' sadık olduğunu söylemişti.
Duterte'nin en tartışma yaratan açıklamalarından biri de 2016'da seçim kampanyası sırasında, 1989'da Davao'daki rehin alma olayında ölen Avustralyalı misyoner Jacqueline Hamill'e karşı yapılan toplu tecavüz eylemine 'katılamamaktan pişman olduğunu' söylemesiydi.

Eski Davao belediye başkanı olan Duterte "Ona tecavüz edildiği için öfkeliydim. Bu bir şey. Ama o çok güzeldi. Belediye başkanı (tecavüzde) ilk sırada olmalıydı. Ne israf" ifadelerini kullanmıştı.

Daha sonra kullandığı ifadeler için özür dileyen Duterte 'kadınlara saygısızlık niyeti' taşımadığını savunarak "Bazen ağzım bana karşı üstün geliyor" demişti.