Samsung'a tutuklama şoku!

Samsung'a tutuklama şoku!

Dünyaca ünlü teknoloji devi Samsung'un Başkan yardımcısı Lee Jae-yong, yolsuzluk iddiaları nedeniyle yargılandığı davada 2.5 yıl hapis cezası verildi.

Güney Kore’nin en büyük teknoloji devlerinden biri olan Samsung, bir skandal ile daha sarsıldı. Samsung’un Başkan yardımcısı olarak görev yapan Lee Jae-yong hakkında süren yolsuzluk davası açıklandı. Seul Yüksek Mahkemesi, 52 yaşındaki Lee Jae-yong’un 2.5 yıl hapis cezasının çarptırılmasına karar verdi. Lee, eski Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin görevden azline yol açan rüşvet skandalı kapsamında yargılanarak hüküm giymişti. Lee, Park’ın yakın dostu Choi Soon-sil’in yöneticisi olduğu sivil toplum kuruluşları aracılığıyla hükümet üyelerine bağış adı altında rüşvet vermekle suçlanmıştı.

Güney Kore Yüksek Mahkemesi, eski devlet başkanı Park Geun-hye’ye rüşvet, görevi suistimal ve diğer suçlardan verilen 22 yıl hapis cezasını onamıştı. Güney Kore’nin ilk muhafazakar kadın lideri, hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet suçlamaları nedeniyle 2017’de görevinde azledildi. Suçlamalara bağlı olarak tutuklanan Park, farklı suçlardan hüküm giyerek mahkum olduğu biliniyor.