'Şeyh Maksud'a saldıran örgütler savaş suçu işliyor'

'Şeyh Maksud'a saldıran örgütler savaş suçu işliyor'

Uluslararası Af Örgütü, Halep'te Suriyeli Kürtlerin yaşadığı, YPG kontrolündeki Şeyh Maksud bölgesine yoğun bombardıman düzenleyen muhalif örgütlerin savaş suçları işlemiş olabileceğini duyurdu.

Af Örgütü'nün Cuma günü açıklamasında, muhalif örgütlerin Şeyh Maksud'da gelişigüzel top atışı yaptıkları ve onlarca sivilin öldüğüne dair kanıtlar toplandıkları belirtildi. Halep'te Kürtlerin yaşadığı Şeyh Maksud'da, YPG ile, Ahrar-üş Şam, El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi ve Liva Sultan Murat Hareketi'nin de bulunduğu cihatçı örgütler arasında çatışmalar yaşanıyor.
Taraflar birbirlerini sivilleri öldürmekle suçluyor.
Reuters haber ajansının aktardığına göre Af Örgütü açıklamasında "Şeyh Maksud bölgesini çevreleyen silahlı örgütler, defalarca gelişigüzel saldırılar düzenledi, sivillerin evlerini, sokakları, pazarları, camileri vurdu, insanların hayatlarını hiçe sayarak sivilleri öldürdü ve yaralandı" dedi.
'Kimyasal silahlar kullanıldı'
Af Örgütü'nün Orta Doğu'ndan sorumlu yetkilisi Magdalena Mughrabi, gelişigüzel saldırılarda 'muhtemelen kimyasal silahların da kullanıldığını' belirtip saldırıların "savaş suçları sayılabileceğini" söyledi. Raporda "Silahlı örgütler tarafından kullanılan silahlar arasında, 'Hamim' roketleri ve 'cehennem topları' olarak bilinen gaz kapsülleri ile donatılmış mermiler dahil hedefe odaklanamayan roketler de var" dendi. Af Örgütü'ne konuşan Muhammed adlı bir Suriyeli, 5 Nisan'da silahlı örgütler tarafından atılıp evine isabet eden 'Hamim' roketleri nedeniyle ailesinden yedi kişinin öldüğünü söyledi. Ölenler arasında Muhammed'in 18 aylık kızı ve 15 ile 10 yaşlarında iki oğlu ve 8 yaşında yeğeni de var.
'30'u çocuk en az 83 sivil öldü'
Among the weapons used by the armed groups are unguided projectiles which cannot be accurately aimed at specific targets, including home-made “Hamim” rockets and projectiles fitted with gas canisters known as “hell cannons”. Mughrabi, Şeyh Maksud'a saldıran muhalif örgütlerin sivillerin bulunduğu mahallelerde, sivil ve askeri hedef ayrımı yapmadan dikkatsizce ateş açmasının, uluslararası savaş hukukunu delmek olduğunu belirtti.
Şubat ile Nisan aylarında bölgede 30'u çocuk en az 83 sivilin öldürüldüğünü ifade eden Af Örgütü araştırmaları kapsamında görgü tanıklarının ifadelerini dinleyip bölgede çekilen videoları inceledi.
Reuters'ın haberine göre Şeyh Maksud'u hedef alan Halep'in kuzeyindeki İslamcı muhalif örgütler, YPG'nin Türkiye'den Halep'in muhaliflerin kontrolündeki bölgeye açılan yolun kontrolünü ele geçirmeye çalıştığını söylüyor. Muhalif örgütler, YPG'nin Suriye hükümeti ile ortak hareket ettiğini öne sürüyor, YPG ise saldırıları Şam'la beraber koordine ettikleri iddialarını yalanlıyor. Diğer yandan, Azez kenti yakınlarında YPG ile muhalif örgütler arasındaki çatışmalar da devam ediyor.