Sınır Tanımayan Doktorlar: Brüksel'in parasını istemiyoruz

Sınır Tanımayan Doktorlar: Brüksel'in parasını istemiyoruz

Fransa merkezli uluslararası yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Avrupa Birliği'nin (AB) uyguladığı göç politikalarına tepki göstererek bundan sonra Brüksel'den gelen fonları kabul etmeyeceğini açıkladı.

AB'nin Mart ayında Türkiye'yle yaptığı göçmen krizi anlaşmasına tepkisini dile getiren kuruluş, anlaşmanın hukuken tanınmış olan mülteci statüsünü sulandırdığını savunuyor.
MSF geçen yıl AB üyesi ülkelerden 63 milyon dolar yardım almıştı.
MSF açıklamasında, AB'nin göç politikasında köklü bir değişime gitmesi gerektiği ve mağdur durumdaki insanları sınırlardan uzak tutmaktansa, o insanlara yardım edilmesine odaklı bir programın geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.
MSF Genel Sekreteri Jerome Oberreit, "Yaşananlar AB'nin utancıdır" ifadelerini kullandı.
AB ve Türkiye arasındaki anlaşma kapsamında anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra Türkiye'den Yunan adalarına kaçak yollardan giden tüm göçmenler Türkiye'ye iade ediliyor.
Türkiye'nin geri kabul ettiği her bir Suriyeli içinse, AB ülkeleri Türkiye'deki mülteci kamplarından bir Suriyeliyi kabul ediyor.
Uluslararası yardım kuruluşları ve insan hakları örgütleri anlaşmanın uluslararası hukuka aykırı olduğunu ifade ediyor.(BBC Türkçe)