Somali'de bombalı saldırı: 30 ölü

Somali'de bombalı saldırı: 30 ölü

Somali'nin başkenti Mogadişu'nun kalabalık bölgesinde bir otelin girişinde bomba yüklü kamyonetle yapılan saldırıda en az 30 kişi hayatını kaybetti.

Somali emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, başkent Mogadişu'nun merkezinde toplu taşıma araçları için kullanılan istasyonun yakınlarında bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Saldırıda en az 30 kişi yaşamını yitirdi. AP haber ajansına konuşan polis şefi patlamada en az 15 kişinin de yaralandığını açıkladı. Olayda yaralananlar arasında 'Amerika'nın Sesi Radyosu'nda çalışan bir gazetecinin de yer aldığı, patlama nedeniyle çevrede bulunan binaların büyük zarar gördüğü belirtildi.

Olayın gerçekleştiği alanın, halkın yoğun kullandığı güzergah olduğu kaydedilirken, saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. Patlamanın meydana geldiği Safari Otel'in K5 kavşağında olduğu belirtildi. Patlamanın şiddetiyle otelin bir bölümünün çöktüğü, enkaz altında kalanlar olduğu belirtiliyor. Bölgeden gelen görüntülerde patlamanın yaşandığı bölgede büyük yıkım yaşandığını görülüyor.

AFP'ye konuşan görgü tanığı Muhidin Ali patlamanın şu ana kadar gördüğü en büyük patlama olduğunu söyledi. Mogadişu'da daha önce El Kaide bağlantılı Eş Şebab örgütü benzer saldırılar düzenlemişti.