Starbucks’ın patronu başkan adayı mı oluyor?

Starbucks’ın patronu başkan adayı mı oluyor?

Demokratlar 2020 yılında yarışacak başkan adayını ararken Starbucks'ın patronu Howard Schultz ön plana çıkıyor.

Starbucks’ın Yönetim Kurulu Başkanı Howard Schultz’un ABD Başkanlığı’na aday olacağı konuşuluyor.
Schultz geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, “Washington’da olanlar tamamen eksik liderliğin ürünü. Medeni olmamanın sonucu. Bu Amerika’nın hikayesini yansıtmıyor” diye konuştu.
Starbucks’ın patronu geçen pazartesi Reuters’a yaptığı açıklamada başkanlığa aday olma gibi bir niyeti olmadığını açıklamıştı.

KENDİNİ SORUMLU HİSSEDİYOR

Business Insider’ı konuştuğu Schultz’le yakın çalışma arkadaşlığı yapmış kişiler Starbucks CEO’sunun uzun yıllardır politikaya girmeye niyeti olduğunu söylüyor. Schultz’ün markasının değerinden dolayı insanara karşı kendisini sorumlu hissettiği belirtiliyor.

Morning Consult isimli araştırma şirketi şimdiden Schultz’ün başkan adaylığıyla ilgili anket yapmaya başladı. Ankete göre muhtemel başkan adayları arasında demokratlar arasında Schultz oyların yüzde 21’ini almış gözüküyor.

SERT DEMEÇLER VERİYOR

Schultz son yıllarda yer aldığı politik kampanyalarda adından sıkça söz ettirmişti. 2011 yılında ulusal borcu düşürmeden vatandaşların partilere bağış yapmamasını istiyordu. 2015 yılında ise polisin ortantısız güç kullanımına ilişkin çok sert demeçler vermişti.
Eylül 2016’da Howard Schultz Hillary Clinton’ın başkanlığına bağış yaptığını duyurdu.
İsmini vermeyen Starbucks baristaları ise Schultz’ün başkanlık için biçilmiş kaftan olduğunu politikacılarda olan hitap yeteneği ve karizmaya sahip olduğunu ifade ediyor.