Suriye, İsrail uçağına ateş açtığını doğruladı

Suriye, İsrail uçağına ateş açtığını doğruladı

İsrail Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçağın, Suriye'de bir hava savunma bataryasını imha etmesiyle ilgili açıklama yapan Suriye ordusu, Lübnan sınırları yakınında ihlalde bulunan bir İsrail uçağına ateş açtıklarını doğruladı.

Suriye ordusu, Lübnan sınırı yakınında Suriye'nin hava sahasını ihlal eden İsrail uçağına hava savunma sistemleri tarafından ateş açıldığını vurguladı. 

Açıklamada "İsrail Hava Kuvvetleri'ne ait uçak, 16 Ekim'de yerel saatle 08:51'de (05:51 GMT) Lübnan sınırı yakınındaki Baalbek'te Suriye'nin hava sahasını ihlal etti ve bu nedenle uçağa hava savunma sistemlerimiz tarafından ateş açıldı. Uçaklardan biri vuruldu ve hava sahasını terk etmek zorunda kaldı" ifadelerine yer verildi.

Ordunun verdiği bilgiye göre İsrail, Suriye ordusunun mevzilerine yerel saatle 11:38'de saldırdı. 

NE OLMUŞTU?

İsrail jetlerinin Suriye topraklarından atılan yerden havaya füzeyle vurulmasının ardından İsrail Hava Kuvvetleri'nden karşılık verilmişti. 

Başkent Şam'ın doğusunda bulunan bir hava savunma bataryasının İsrail Hava Kuvvetleri tarafından yok edildiği bildirilmişti.

İsrail jetlerine füzelerin, Lübnan hava sahasında rutin keşif uçuşu gerçekleştirdikleri sırada fırlatıldığı aktarılmıştı.