'Suriye’deki kriz neredeyse bitti, ABD’nin yeni silahlı krizlere ihtiyacı var'

'Suriye’deki kriz neredeyse bitti, ABD’nin yeni silahlı krizlere ihtiyacı var'

Rusya Federasyon Konseyi Savunma Komitesi Başkanı Viktor Bondarev, ABD Kongresi’nin onayladığı yeni bütçe taslağıyla ilgili “Suriye’deki kriz neredeyse bitti, ABD’nin dünyada yeni silahlı krizlere ihtiyacı var, özellikle de Rusya sınırlarındaki bölgelerde” ifadelerini kullandı.

ABD Kongresi’nin onayladığı yeni bütçe taslağına göre, Avrupa'da Rusya'ya karşı koymak için 4.6 milyar dolar ayrılacak. Kiev'e ise Ukrayna'ya ölümcül silah sevkiyatını öngören savunma alanında destek girişimi çerçevesinde 350 milyon dolarlık askeri yardım yapılacak.

Konuyla ilgili gazetecilere değerlendirmede bulunan Bondarev “Bu bütçe artışına aynı şekilde karşılık vermeyeceğiz, yani bütçemizi arttırmayacağız. Bizim bütçemiz ülkenin savunma ihtiyacını tam olarak karşılıyor” dedi.

ABD’nin bütçesinin tamamen Rusya’yı hedef aldığının açık olduğunu belirten Bondarev şöyle devam etti: “Komşularımızı besleme politikası da yeni değil. Ukrayna’ya ölümcül silah sevkiyatının finanse edilmesi ve gerçekte kesinlikle olmayan Rusya saldırganlığından Baltık ülkelerinin korunması bu politikanın göstergesi. ABD bunu on yıldan fazla bir süredir yapıyor. Suriye’deki kriz neredeyse tamamen bitti. ABD’nin zayıflayan doların akışını sağlaması için yeni bir askeri operasyon tiyatrosuna ihtiyacı var. Washington, dünyada yeni silahlı krizlere ihtiyaç duyuyor, özellikle de bizim sınırlarımızdaki bölgelerde.”