Suriye'den çekilmek için Suudilerden para istemiş...

Suriye'den çekilmek için Suudilerden para istemiş...

Washington Post, Trump'ın Suriye'deki askerleri çekmek için Suudilerden 4 milyar dolar istediğini öne sürdü.

Washington Post, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'deki Amerikan askerlerini çekmek için Suudi Kralı Selman'dan 4 milyar dolar maddi yardım istediğini iddia etti.

Habere göre, Trump, Aralık 2017'de Suudi Kralı Selman ile yaptığı telefon görüşmesinde Suriye'deki ABD askerlerinin ülkeden hızlıca çıkarılabilmesi için Suudiler'den 4 milyar dolarlık (15.6 milyar TL) yardım talep etti. Gazeteye konuşan ABD'li yetkililere göre Başkan Trump, görüşmenin ardından Suudilerle bu konuda "bir anlaşma" yaptığına inanıyor.

Washington'daki Suudi Büyükelçiliği'nin bu iddiayla ilgili sessiz kaldığını yazan WP, görüştüğü üst düzey bir ABD'li yetkilinin ifadelerine de yer vererek, ABD yönetiminden yetkililerin Trump'ı özellikle İran'ın bölgedeki faaliyetleri nedeniyle ABD'nin Kuzey Suriye'deki askerlerini çekmemesi konusunda ikna ettiğini söyledi.

Buna göre, ABD'li yetkili "Orada kötü bir oluşumun gerçekleşeceği konusunda ikna edici argümanlar sağlandı. Bu şimdilik başarılı olmuş gözüküyor ancak Trump dahil hiç kimsenin Suriye'de süresiz bir ABD askeri varlığı olmasını istediğini sanmıyorum" dedi.

'2 BİN ABD ASKERİ YPG'LİLERİ EĞİTİYOR'

Gazete, şu anda ABD'nin bölgedeki ana ortağı olan ve YPG'nin ana gövdesini oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri'ni (DSG) eğitmek, danışmanlık yapmak ve destek olmak amacıyla yaklaşık 2 bin askerini bölgede konuşlandırdığını hatırlattı.

Diğer yandan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, bugün temaslar için Washington'a gidecek.