Tecavüzcüye 'hayatı kaymasın' indirimi

Tecavüzcüye 'hayatı kaymasın' indirimi

ABD’de bir hâkim, baygın halde genç kadına tecavüz eden yüzücüye “Hapishanede kalması ciddi sonuçlar doğurur” dedi ve sadece 6 ay hapis verdi. Kadın dernekleri isyan etti.

Stanford Üniversitesi’nde baygın bir genç kadına tecavüz eden eski yüzücü Brock Turner, 6 ay cezaya çarptırıldı. Tecavüze teşebbüs de dahil olmak üzere çeşitli suçlarla yargılanan Turner hakkında 14 yıla kadar hapis isteminde bulunulmuştu.

Turner’ın babası Dan Turner da “20 dakikalık bir eylem” yüzünden oğlunun hayatının mahvedilmemesini istedi. Dan Turner, ayrıca “Bir daha eski neşeli ve uyumlu haline geri dönemeyecek. Her geçen dakikasını üzüntü, endişe, korku ve depresyonla geçiriyor” diye ekledi. İyi hali, yaşı ve sicilinin temiz olması nedeniyle Turner’ın fiili olarak 3 ayını hapiste geçirmesi bekleniyor. Davaya bakan hâkim Aaron Persky, hapishanede kalmanın Turner üzerinde “ciddi sonuçları olacaktır” dedi. Dava ile ilgili karar ve yapılan açıklamalar sosyal medyada büyük tepki topladı. Kullanıcılar kararın haksızlığını sert bir dille eleştirdi.