Trump 'mülteci yasağını' sonlandırdı, daha sıkı incelemeler yapılacak

Trump 'mülteci yasağını' sonlandırdı, daha sıkı incelemeler yapılacak

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi mültecilerin ABD'ye girmesini geçici olarak yasaklayan kararı sonlandırdı. Trump'ın imzaladığı başkanlık kararnamesine göre izinler kaldığı yerden devam edecek ancak daha sıkı incelemeler yapılacak.

Alınan yeni güvenlik önlemlerine göre ABD artık mülteci olmak isteyenlerin biyaografik verilerine de bakacak.
Ayrıca mülteci adaylarının sosyal medya hesapları da incelenecek.

MÜLTECİ ADAYLARINDAN 1 AYDAN FAZLA YAŞADIĞI YERLERDE KULLANDIĞI TELEFON VE E-POSTALARI TALEP EDİLECEK

Reuters'in ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bildirisinden aktardığına göre, istenilen bilgiler arasında mülteci adaylarının 10 yıl öncesine kadar 1 aydan fazla yaşadığı tüm yerlerde kullandığı telefonlar ve elektronik posta adresleri de bulunuyor.

Ayrıca şu anda aile bireyleri taradından kullanılan telefon ve e-posta bilgilerinin sağlanması da gerekli tutuldu.

ADI AÇIKLANMAYAN 11 ÜLKEDEN GELENLERİN DOSYALARI TEK TEK İNCELENECEK

120 gün süren 'mülteci yasağını' sonlandıran kararnameye göre, ABD yönetimin 'yüksek risk' teşkil ettiğini belirtiği 11 ülkeden gelenler ise 90 günlük süre boyunca 'tek tek' incelenecek.

11 ülkenin hangileri olduğu ise açıklanmadı.

Eylülde Trump yönetimi  8 ülkeden gelen yabancılara seyahat sınırlaması getirmişti. Bu ülkeler Çad, İran, Libya, Kuzey Kore, Somali, Suriye, Venezüella ve Yemen'di.
Ancak bu ülkelerin sözkonusu 11 ülke arasında yer alıp almadığı henüz netleşmedi.

Trump ABD'ye gelen mültecilerin girişini engelleyen tartışmalı 'mülteci yasağı'nı ilk olarak ocak ayında yürürlüğe sokmuş daha sonra da mahkemede durdurulmadan önce martta devam ettirmişti.

Dün Yüksek Mahkeme Beyaz Saray'ın yasağına karşı olan son davayı reddetmişti ancak alt mahkemelerde yasağa karşı açılan davalar sürüyor.