Trump’ın eski danışmanının ortağı, 'Gülen'i kaçırma planı'ndan suçlu bulundu

Trump’ın eski danışmanının ortağı, 'Gülen'i kaçırma planı'ndan suçlu bulundu

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn'in iş ortağı Bijan Rafiekian, Gülen'i Türkiye'ye kaçırmak için plan yapma iddiasından suçlu bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn'in iş ortağı Bijan Rafiekian, Gülen'i Türkiye'ye kaçırmak için plan yapma iddiasından suçlu bulundu.

ABD’de görülen mahkemede juri, Flynn’in eski ortağı Rafiekian’ı Türkiye için lobi faliyetinde bulunma suçlamasından suçlu buldu. Flynn, Rafiekian ve Türk iş insanı Ekim Alptekin’in Fethullahçı çetenin lideri Gülen’i ABD’den Türkiye’ye getirmek için lobi faliyetleri yürüttüğü iddia edilmiş ve bunun üzerine Amerikalı savcılar soruşturma başlatmıştı.

BBC’de yer alan habere göre, ABD’de daha çok Bijan Kian ismiyle tanınan Rafiekian, Tahran Endüstri Koleji’nin Mühendislik Fakültesi’nde ve İngiltere’deki Sussex Üniversitesi’nde okudu. 2006-2011 yılları arasında ABD merkezli Export-Import Bankası’nın yönetim kurulunda yer aldı. Bu göreve, 2006 yılında dönemin ABD Başkanı George W. Bush tarafından aday gösterildi.

Export-Import Bankası’nın internet sitesinde yer alan özgeçmişine göre daha önce ise, eyalete yabancı yatırımcı çekmeyi amaçlayan California Dış Yatırım Ofisi’nin yöneticiliğini yaptı. Bu görevle birlikte “ABD hükümetinde en üst düzeyde görev yapan ilk İran kökenli Amerikalı” ünvanını aldı.