Trump'tan onay çıktı... 12 Haziran'da Singapur'da!

Trump'tan onay çıktı... 12 Haziran'da Singapur'da!

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile daha önce planlandığı gibi 12 Haziran'da Singapur'da bir araya geleceğini açıkladı.

Trump, Kuzey Koreli üst düzey yetkili Kim Yong-chol ile Beyaz Saray'da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.
Kim Yong-chol'u Beyaz Saray'ın bahçesinden Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile birlikte uğurlayan Donald Trump'ın Kuzey Koreli yetkiliye gösterdiği ilgi dikkatlerden kaçmadı.
Kuzey Koreli yetkili ile 2 saatlik görüşmesinin çok verimli geçtiğini vurgulayan ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore lideri Kim ile görüşmesi hakkında ise "12 Haziran'da Singapur'da bir araya geleceğiz. Bunun çok başarılı bir süreç olacağını düşünüyorum" ifadesini kullandı.

TRUMP: MEKTUP ÇOK HOŞ VE İLGİNÇ, HENÜZ OKUMADIM

Trump, Kim Jong-un tarafından gönderilen mektubu Kuzey Koreli yetkiliden aldığı mektubun 'çok hoş ve ilginç' olduğunu dile getirdi, bu ifadesinden dakikalar sonra ise mektubu henüz okumadığını söyledi. Trump "Bu anlaşmayı Kuzey Kore istiyor. Mümkün olursa biz de istiyoruz" diye konuştu.

Kuzey Kore ile ilgili birçok yaptırım kararının hazır olduğunu hatırlatan Trump, şu anda devam eden diplomatik süreç çökene kadar bu yaptırımları hayata geçirmeyeceklerini, ancak Kore Yarımadası nükleerden arınana kadar yaptırımların masada olacağını söyledi. Trump, "Bu süreçte artık 'maksimum baskı' ifadesini de kullanmayacağım" dedi.

'İŞ NÜKLEER BUTON VE ZARFA GELİNCE, BELLİ Kİ BOYUT ÖNEMLİ'

Bu arada mektubun zarfının boyutu, sosyal medyada ilgi konusu oldu. Washington Post muhabiri Anna Fifield, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Kim Jong-un ile Trump arasındaki buton atışmasına atfen "İş nükleer buton ve zarflara gelince, belli ki boyut önem kazanıyor" ifadesini kullandı.

Kim, yeni yıl mesajında ülkesinin nükleer ve balistik füze programlarından vazgeçmeyeceğini belirterek 'nükleer düğmenin daima masasının üzerinde' olduğunu söylemişti. Trump da buna cevaben şu ifadeleri kullanmıştı: "Kuzey Kore lideri Kim Jong Un 'Nükleer düğme masamda' dedi. O bitik ve açlık çeken rejiminden biri lütfen kendisine söylesin: Benim de bir Nükleer Düğmem var ama onunkinden daha büyük ve daha güçlü. Ayrıca benim Düğmem çalışıyor!"

TRUMP ÖNCE ERTELEMİŞ, SONRA YEŞİL IŞIK YAKMIŞTI

Trump, 24 Mayıs'ta, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a bir mektup yazarak, son açıklamalarındaki 'öfke ve açık düşmanlıktan' dolayı 12 Haziran'da iki lider arasında Singapur'da yapılması planlanan zirveye katılmayacağını belirtmişti. Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Kim Kye-gwan da 25 Mayıs'ta, Trump'ın zirveyi iptal etmesine rağmen ABD ile görüşmelere açık olduklarını söylemişti.
Trump aynı gün, Kim Jong-un ile bir araya geleceği bir zirveye hala açık olduğunu ve 12 Haziran'da dahi bu buluşmanın mümkün olabileceğini ifade etmişti.

Bakan Pompeo, Kim Yong-chol ile New York'ta 2 gün süren görüşmeler gerçekleştirmiş, bu temaslar sonucunda Trump ile Kim arasındaki zirvenin önünün açıldığı kaydedilmişti.