Tüp bebek çalışmaları durduruldu

Tüp bebek çalışmaları durduruldu

ABD'de tüp bebek için dondurulan embriyolar "çocuk" sayıldı ve tüp bebek çalışmaları durduruldu.

BBC'de yer alan habere göre, ABD'nin güney eyaletinin en büyük hastanesi, kararın ardından cezai kovuşturmaya maruz kalabilecekleri korkusuyla in-vitro fertilizasyon (IVF) hizmetlerini durdurdu.

Birmingham'daki Alabama Üniversitesi sağlık sistemi, kadınların yumurtalıklarından yumurta almaya devam edeceğini söyledi. Ancak IVF sürecinde yumurtaların rahme yerleştirilmeden önce spermle döllendiği bir sonraki adımı durduracağını açıkladı. 

ekran-goruntusu-2024-02-22-201722.png

"BEBEK SAHİBİ OLMA GİRİŞİMLERİNİ ETKİLEYECE KOLMASINDAN DOLAYI ÜZGÜNÜZ"

Devletin önde gelen sağlık kuruluşu yaptığı açıklamada, "Bu durumun hastalarımızın IVF yoluyla bebek sahibi olma girişimlerini etkileyecek olmasından dolayı üzgünüz" dedi.

Tıp uzmanları ve üreme savunuculuğu grupları, kararın Alabama ve ötesindeki doğurganlık tedavileri için olumsuz sonuçları olabileceği konusunda uyardı. Muhafazakâr gruplar ise en küçük embriyonun bile yasal korumayı hak ettiğini savunarak kararı memnuniyetle karşıladı. 

ekran-goruntusu-2024-02-22-201731.png

Karar, 2020 yılında bir üreme kliniğinde embriyoları kaybolan üç çiftin açtığı dava sonrası tartışıldı. Bir hastanın embriyoların saklandığı yere gidip, embriyoları tutarken yanlışlıkla düşürmesi sonucu embriyolar yok oldu. 

tup-bebek-tedavisinde-kilo-onemli-mi-tup-bebek-tedavisi-kimler-icin-gerekli-1673179478-6362.webp

EMBRİYOLAR 'ÇOCUK' OLARAK KABUL EDİLDİ

Çiftler, tıp merkezine "Küçüklerin Haksız Ölümü Yasası" uyarınca dava açtı. Bu yasa fetüsleri kapsamakta ancak IVF sonucu oluşan embriyoları özel olarak kapsamamaktaydı. Bir alt mahkeme embriyoların "bir kişi ya da çocuk olarak" nitelendirilemeyeceğine ve haksız ölüm davasının ilerleyemeyeceğine karar verdiğini duyurdu. Ancak Alabama Yüksek Mahkemesi kararında çiftlerin yanında yer aldı ve dondurulmuş embriyoların "çocuk" olarak kabul edildiğine hükmetti.

Kararda, haksız ölüm yasasının "bulundukları yere bakılmaksızın doğmamış tüm çocuklara" uygulandığı belirtildi.