Türkiye riskli bölge ilan ediliyor!

Türkiye riskli bölge ilan ediliyor!

Almanya, Türkiye için ‘riskli bölge’ uyarısını yeniden hayata geçiriyor.Buna göre Türkiye’nin tamamı riskli bölge ilan edilecek.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, koronavirüs pandemisi nedeniyle oluşturulan ‘riskli bölgeler’ listesine 9 Kasım'dan itibaren Türkiye'nin tamamının yeniden dahil edileceğini duyurdu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Basın Servisi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Alman turistlerin popüler destinasyonları olan Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya'nın şimdiye dek seyahat uyarısından muaf tutulduğunu anımsatarak "9 Kasım'dan itibaren seyahat uyarısı yeniden tüm Türkiye için geçerli olacak. Daha önce dört kent için yapılan istisna iptal edilecek" ifadelerini kullandı.

Sebebi vakaların açıklanmaması

Kararın sebebine ilişkin Sağlık Bakanlığı’nın tartışma yaratan ‘hasta’ ve ‘vaka’ sayısı ayrımına dikkat çekti. Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'de sadece hastalık belirtisi taşıyanların yeni koronavirüs vakası olarak kaydedilmesi nedeniyle alındığını vurguladı.

Yaz turizm sezonunda Türkiye'nin seyahat uyarısı yapılan ülkeler listesinden çıkarılması için Ankara ile Berlin arasında yoğun görüşme trafiği yaşanmış, Türkiye hükümeti Almanya'yı ikna etmek için yoğun çaba harcamıştı. Bunun ardından Berlin, turizmin yoğun olduğu Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya illerini seyahat uyarısının dışında bırakmıştı.

İngiltere'den sonra Almanya

Türkiye’nin gerçek vaka sayılarını açıklamadığının ortaya çıkması ardından İngiltere, Türkiye'yi seyahat koridoru listesinden çıkararak yeniden "karantina uygulanacak ülkeler" arasına eklemişti. Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, "Türkiye'yi listeden çıkarıyoruz çünkü Türkiye'nin Sağlık Bakanlığı, Covid-19 vakalarını, uluslararası örgütlerin tanımından farklı şekilde tanımlıyor" demişti.

DSÖ ne diyor?

Durumun ortaya çıkması ardından Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Basın Sözcülüğü de, Türkiye Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçildiğini duyurmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü yönergelerine göre PCR testi pozitif çıkan hastaların ‘onaylı vaka’, testi negatif çıksa da klinik belirtileri koronavirüsü gösteren hastaların ise ‘olası vaka’ olarak tanımlanması gerekiyor. DSÖ, onaylı vakaların tamamının kendilerine bildirilmesini istiyor.