Türkiye yolsuzluk sıralamasında dünyada ikinci sırada!

Türkiye yolsuzluk sıralamasında dünyada ikinci sırada!

Küresel yolsuzluk karşıtı koalisyon Transparency International’ın her yıl yayınladığı Yolsuzluk Algı Endeksi’ne göre, Türkiye Meksika’nın ardından OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) üyeleri içinde yolsuzluğun en çok görüldüğü ikinci ülke.

Transparency International, yayınladığı raporda herhangi bir ülkede ne kadar yolsuzluk yapıldığını belirlemenin kesin bir yolu olmadığını, bunun basit haliyle yolsuzluğun kamudan gizlenmesinden kaynaklandığını ifade etti.
Örgüt, çeşitli yolsuzluk araştırmalarına dayanarak 168 ülkeyi kapsayan bir sıralama hazırladı. Business Insider’ın aktardığına göre ülkeler en az yolsuzluk yapıldığı sayılan 100 puandan en çok yolsuzluğun olduğu sıfıra kadar sıraya dizildi. Buna göre Türkiye 42 puan alarak OECD üyeleri içinde yolsuzluğun en çok görüldüğü ikinci ülke oldu.
TÜRKİYE AVRUPA BİRİNCİSİ, DÜNYA İKİNCİSİ
Örgüt, Türkiye ile ilgili açıklamasında, ülkenin Avrupa’daki yolsuzluk sıralamasında birinci olduğunu belirtirken, ‘sıfırlanan’ 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarının etkisine işaret etti.
Operasyonların kamu kaynaklı Halkbank’ın yanı sıra, önemli işadamları ve politikacıları da kapsadığını anlatan örgüt, iddiaların ise rüşvet, dolandırıcılık, kaçakçılık ve kara para aklama olduğunu anımsattı.
EN ŞEFFAF ÜLKE DANİMARKA
Sıralamaya göre, en yolsuz ülkeler çoğunlukla Afrika ve Ortadoğu’da yer alma eğiliminde. Buna neden ise bu toplumların zayıf hukuki yönetimsel sistemleri ve yaygın yoksulluk. Somali ve Kuzey Kore sekizer puanla bu sene listenin zirvesinde yer aldı. Onları Afganistan ve Sudan izledi. Yolsuzluk sıralamasında en alt sırada ise 91 puanla Danimarka yer aldı.
Finlandiya, İşveç, Yeni Zelanda, Hollanda, Norveç ve İsviçre ise yolsuzluk listesinin en ‘temiz’ üyeleri olarak öne çıktı.
Dünyanın en zengin ve sanayileşmiş ekonomilerinin üye olduğu Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyeleri içinde yolsuzluğun en çok görüldüğü ülkeler şöyle sıralandı:
Meksika (35 puan)
Türkiye (42 puan)
İtalya (44 puan)
Yunanistan (46 puan)
Slovakya (51 puan)
Macaristan (51 puan)
Güney Kore (56 puan)
Çek Cumhuriyeti (56 puan)
İspanya (58 puan)
Slovenya (60 puan)
İsrail (61 puan)
Polonya (62 puan)
Portekiz (63 puan)
Fransa (70 puan)
Estonya (70 puan)
Şili (70 puan)
Japonya (70 puan)
İrlanda (75 puan)