'Türkiye'nin göçmenleri yollaması AB'ye saldırıdır'

'Türkiye'nin göçmenleri yollaması AB'ye saldırıdır'

Suriye'nin İdlib vilayetindeki asker kayıplarının ardından göçmenlerin Türkiye'den Avrupa Birliği'ne geçmelerinin serbest olduğunu ilan eden Ankara'ya Viyana sert tepki verdi.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Ankara'nın bu hamlesini 'AB'ye saldırı' diye nitelendirdi.

"Hem Yunanistan hem AB'ye bir saldırı olduğu kadar AB açısından bir sınavdır da" diyen Kurz, AB'ye, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın baskılarına boyun eğmeleri halinde sınırda yığılan 13 bin göçmenin 'sadece başlangıç' olacağı ikazında bulundu.

"Türkiye'nin baskısına boyun eğersek ve Erdoğan on bin insanın AB'ye akın edip etmeyeceği kararını vererek zafer kazanırsa, işte o zaman yüz binlerce insan (Avrupa'ya) gelir" uyarısında bulunan Kurz, "Bu konuda Erdoğan kazanırsa, kendi içinde sınırları olmayan Avrupa tarih olur" diyerek sözlerine devam etti.

AB yurttaşlarının ikamet özgürlüğünün birliğin dış sınırlarının korunmasından geçtiğini söyleyen Avusturya Başbakanı, sınırdaki toplanmanın halihazırda 'Suriye'deki çatışmalardan kaçışla bir ilgisinin olmadığını, Ankara tarafından kasten organize edildiğini' savundu. "Sığınmacılar Erdoğan'ın umurunda değil. Onları pazarlık kozu, silah, baskı aracı olarak kullanmak istiyor" iddiasında da bulundu.

2015'teki sığınmacı krizinin tekrarlanmasına 'her ne pahasına olursa olsun izin verilmemesi' gerektiğini dile getiren muhafazakar siyasi lider, AB üyelerine 'Türkiye'nin baskılarına hep birlikte karşı koyma' çağrısı yaptı.