Türkiye'nin 'Şeref Madalyası' verdiği Suudi Arabistan Türk okullarını kapattı

Türkiye'nin 'Şeref Madalyası' verdiği Suudi Arabistan Türk okullarını kapattı

MEB Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Mekke ve Medine'de MEB'e bağlı olan 5 Türk okulunun, tüm girişimlerimize rağmen kapatıldığını bildirdi.

Kral Abdullah bin Abdülaziz'in ölümü sonrası Türkiye'de yas ilan edilen Suudi Arabistan, Türk düşmanı oldu. Suudi yönetimi, Türkiye aleyhindeki tavırlarına yenilerini ekledi.

Sözcü  Gazetesi'nde yer alan habere göre, TBMM'de milletvekillerine bilgi veren MEB Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Mekke ve Medine'de MEB'e bağlı 5 Türk okulunun, tüm girişimlerimize rağmen kapatıldığını belirtti. Ahmet Emre Bilgili, Suudi yönetiminin Türk öğretmenler ile eş ve çocuklarından, vergi aldığını da belirtti.

Ve şu açıklamayı yaptı: “Mekke ve Medine'deki okullarımızı tüm girişimlerimize rağmen 2020 yılı sonunda fiilen kapatıldı. Tekrar açılması için çalışma yapılıyor. Bu ülkedeki öğretmenlerimiz ile eş ve çocuklarına, kişi başı konulan vergide muafiyet için de çalışıyoruz. 2019'dan bu yana öğretmenlerimizin çalışma, ikamet ve zorunlu sigorta giderleri de, Bakanlığımızca ödeniyor.”

 

İTHALAT YASAĞI GETİRİLDİ


Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesinin ardından olayın ayrıntılarını ortaya çıkaran Türkiye'ye karşı tavır başladı. Türk mallarının ülkeye girişi engellendi. Suudi firmalara, Türkiye'den ithalat yasağı getirildi. Türk müteahhitlere iş verilmedi. Suudilere “Türkiye'ye gitmeyin” uyarısı yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Yunanistan ile tatbikat yapan Suudileri eleştirerek, “Yunanistan ile ortak tatbikata girmeleri bizi üzmüştür, böyle bir kararda görmek istemezdik'' demişti.


 
Türkiye'yi 2016'da ziyaret eden, Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz El Suud'a, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Nişanı taktı. Osmanlı eseri Ecyad Kalesi'ni yıkan, Türk mallarına ambargo koyan Suudi Arabistan'ın Türk öğretmenler ile eş ve çocuklarından vergi aldığı da ortaya çıktı… Ülkedeki Türk lokantaları ile berber dükkanlarına gidilmemesi çağrısı yapılırken, marketlere “Türkiye malı satılmaz” yazıları asıldığı öğrenildi.

Türkiye hem ölen kral Abdullah bin Abdülaziz'e, hem de yeni kral Selman Bin Abdülaziz El Suud'a “Devlet Şeref Madalyası'' vermişti. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “Büyük bölümü Hataylı olan Türk berber ve lokantalarına Suudilerin gitmesi engelleniyor” dedi. Suudiler, Mekke'de Osmanlı'dan kalan tek eser olan Ecyad Kalesi'ni 2002 yılında buldozerle yıkmış ve yerine 1200 odalı otel yapmıştı. Medine'de Hazreti Muhammed'in türbesinin etrafındaki tarihi Türk yapıları da yıkılmıştı.