Ukrayna istihbaratı, RIA Novosti muhabirini işbirliğine zorladı

Ukrayna istihbaratı, RIA Novosti muhabirini işbirliğine zorladı

Ukrayna Güvenlik Servisi, RIA Novosti Ukrayna Genel Yayın Yönetmeni Kirill Vışinskiy hakkında açılan dava sürecini takip etmek için Ukrayna’ya gelen RIA Novosti Litvanya muhabiri İrina Vısokoviç’i işbirliğine zorladı.

Olayla ilgili açıklama yapan Vısokoviç, mahkeme salonunun girişinde tanımadığı bir kadının Kiev’in yayın yasağı uyguladığı Pervıy Baltiyskiy Kanal’da (Baltık Birinci Kanalı) çalıştığı için kendisini suçlamaya başlamasının ardından birkaç sivilin olaya müdahale ettiğini anlattı.

Ukrayna vatandaşı olan Vısokoviç, “Önce, beni kızgın Ukraynalı vatanseverlerin ellerinden kurtarma bahanesiyle dışarı çıkarıp, Ukrayna Güvenlik Servisi’nden olduklarını söylediler ve ofise götüreceklerini söyleyerek beni otomobile bindirdiler. Yüksek çiti ve kapıda güvenlik görevlileri olan bir ofis binasına getirip, 3. katta bir odaya çıkardılar” diye konuştu.

'BAZI BELGELERİ İMZALAMAMI İSTEDİLER'

Odaya gelen 3 kişinin hiç birinin kendisini tanıtmadığını, sadece aralarından birinin kendisine Aleksey olarak hitap edebileceğini söylediğini aktaran Vısokoviç, sözlerine şöyle devam etti: “Uzun süredir çalışmadığım Pervıy Baltiyskiy Kanal’daki işimle ilgili birçok soru sordular. Vışinskiy davasıyla ilgili haberleri kimin için yaptığım sorusu üzerine, dürüstçe RIA Novosti ile işbirliği yaptığımı söyledim. Sonra adamlardan biri, beni bırakmaya hazır olduklarını, fakat yöneticilerin ‘durumu sonuçlandırmalarını’ istediğini ve bu nedenle bazı belgeleri imzalamam gerektiğini söyledi.”

'HERSON'A DAVA DURUŞMASINI HABER YAPMAK İÇİN GELDİM'

Vısokoviç, kendisine baskı yapılıp yapılmadığı sorusuna “Evet, yapıldı, fakat sert bir şekilde değildi. Alçak sesle ve sakin bir şekilde burada kalabileceğimi, fakat istedikleri her şeyi anlatırsam eve dönebileceğimi söylediler. Ne anlatabilirdim ki? Çok korkmuştum ve bunun ne için yapıldığını anlamıyordum. Pervıy Baltiyskiy Kanal’daki röportajları genelde sosyal yaşam ve kültürle ilgiliydi, Herson’a ise dava duruşmasını haber yapmak için geldim, onlara da bu şekilde anlattım” yanıtını verdi.

'TAKMA ADIMIN MİLA OLACAĞINI SÖYLEDİLER'

Tutanak tutulmadan birkaç saat süren bu mülakatın ardından kendisine Ukrayna Güvenlik Servisi ile işbirliğine ve RIA Novosti’nin çalışanlarıyla ilgili bilgi vermeye hazır olduğuna dair belgeleri imzalattırdıklarını anlatan Vısokoviç, şunları söyledi: “Takma adımın ‘Mila’ olacağını, beni serbest bırakacaklarını ve daha sonra irtibata geçeceklerini, aksi taktirde uzun süre boyunca burada kalacağımı söylediler. Bırakmadan önce de kamera karşısında Ukrayna Güvenlik Servisi ile ilgili herhangi bir şikâyetim olmadığını söylemeye zorladılar.”