Ukrayna parlamentosu önünde arbede

Ukrayna parlamentosu önünde arbede

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, Yüksek Rada binası önünde protestocular ile polis arasında arbede çıktı.

Çıkan arbedede en az polisin yaralandığını belirten Ukrayna İçişleri Bakanlığı, durumu normalleştirmek için tedbir aldıklarını kaydederek, ‘tüm suçluları adalete teslim etme' sözünü verdi.

Olaylar, 30-40 göstericinin parlamento binasına yürümekle başladı. Polis ve ulusal muhafızlar yürüyüşün önünü kesmesi üzerine arbede çıktı. Eylemciler parlamento binası önündeki demir bariyerler ile metal detektörü kırdı. Aralarından birkaç kişi de polisin elinden metal kalkanlarını aldı.


​Protestocular Yüksek Rada binası önünde çadırlar kurmaya başladı. Aktivistlerden biri, "Yakında 700 çadır gelecek. Bu çadırlar insani yardım olarak bize sağlandı" dedi. Aktivist, çadırların kimler tarafından sağlandığını belirtmedi.

Eylemcilerin Sputnik muhabirine verdiği bilgiye göre, polis ile arbede çıktığı sırada kimliği belirsiz kişiler biber gazı sıktı, bunun sonucunda bir kişi bilincini kaybetti. Birkaç eylemci ambulansla hastaneye kaldırıldı. Yaklaşık 9 kişi tıbbi yardıma başvurdu.

Bugün parlamento binası önünde, eski Gürcistan Cumhurbaşkanı ve eski Odessa Valisi Mihail Saakaşvili'nin Yeni Güç Hareketi dahil birkaç siyasi partiler tarafından organize edilen kitlesel protesto gösterisi düzenlendi. Göstericiler milletvekili dokunulmazlığının kalkması, yolsuzlukla mücadele mahkemesinin kurulması ve seçim kanununa değişikliklerin girilmesini talep ediyor. Bazı eylemciler, ‘gece dahil gerektiği kadar' parlamento binası önünde kalmaya hazır olduğunu söyledi.