Vaftiz babası Putin mi?

Vaftiz babası Putin mi?

Vladimir Putin’in Oliver Stone’un 22 yaşındaki kızının vaftiz babası olduğu iddia edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Amerikalı yönetmen Oliver Stone’un 22 yaşındaki kızının vaftiz babası olduğuna inanılıyor. İkili arasındaki bir görüşmenin kağıda geçirilmiş kopyasına göre Stone, vaftiz babası olması istenen kişinin bu unvanı reddedemeyeceğini söyleyen Ortodoks gelenekten yararlandı.

Haziran'da yapılan görüşmenin kopyası, bu hafta Kremlin tarafından yayımlandı. Buna göre Ortodoks geleneğe atıfta bulunan Stone, Putin’e kızının vaftiz babası olmasını istediğini söyledi. Putin ise “Kızınız bir Ortodoks Hristiyan olmak istiyor mu?” diye sordu. Ünlü yönetmen bu soruya, “Onu birlikte (Ortodoks) yapacağız” diye cevap verdi.

İkili konuyla ilgili daha fazla konuşmadı. Bu da Stone’nun isteğinin kabul edildiği iddialarına yol açtı.

"EVET İŞTE BU"

Aynı görüşmede, Putin’in çocukları LGBTQ+ etkilerinden koruduğunu söylediği“gay karşıtı propaganda” yasasından da bahsedildi. Yönetmen söz konusu yasayı “makul” diye niteledi.

Independent'tan Adam White'ın haberini Independent Türkçe için çeviren Çağla Üren'in aktardığına göre,  “Amerikan kültürünün neyi var, bilmiyorum. Şu aralar çok garip” diyen Stone, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cinsiyetle ilgili, insanların kendini nasıl tanımladığıyla ilgili çok fazla argüman, çok fazla düşünce, çok fazla gazete, çok fazla televizyon tartışması var. Ve sosyal medyadaki ıvır zıvır; ben erkeğim, ben kadınım, ben transım, ben cisgender’ım. Bu sonsuza dek sürüyor. Kimin kim olduğuna dair büyük bir kavga var."

Putin’in Rusya’da “çocuklara propaganda yapılmasını” yasaklayan bir yasa olduğunu söylemesi üzerine Stone, “Evet, işte bu. Makul bir yasa gibi görünüyor” diye konuştu.

Stone ve Putin, beklenmedik biçimde birkaç yıldır arkadaş. Stone daha önce de 2017 yapımı belgesel dizisi Putin Röportajları (The Putin Interviews) için Rusya devlet başkanıyla görüşmüştü.