Yemen'de El-Kaide'ye büyük darbe: 800 ölü!

Yemen'de El-Kaide'ye büyük darbe: 800 ölü!

El-Kaide’nin elinde bulunan Yemen’in Mukalla kentine düzenlenen askeri operasyonda, 800 El-Kaide mensubunun öldürüldüğü aktarıldı

Suudi Arabistan yayın organlarının haberine göre bir yıldır El-Kaide’nin elinde bulunan Yemen’in Mukalla kentine düzenlenen askeri operasyonda, örgütün elinde bulunan Mukalla Limanı ile havalimanı geri alındı. Saldırıda 800 El-Kaide mensubunun öldürüldüğü belirtildi.
Operasyonun Yemen askeri güçleri tarafından Suudi hava desteği ile gerçekleştirildiği açıklandı.
Yapılan açıklamada öldürülenler arasında bazı üst düzey El-Kaide mensuplarının da olduğu, bazı teröristlerin de kaçtığı belirtildi. Ölü sayısı henüz bağımsız kaynaklarca teyit edilmezken, sivil kayıplar konusunda açıklamada bir bilgi yer almadı.
Askeri kaynaklar terör örgütünün elindeki liman bölgesinin geri alınması ile birlikte El-Kaide’nin önemli gelir kaynalarından birine ağır darbe vurulduğunu belirtiyor.
Birleşmiş Milletler gözetiminde devam eden Yemen’de çatışan gruplar arasında barış görüşmeleri ise Kuveyt’te devam ediyor. 11 Nisan’da varılan ateşkes antlaşmasından sonra barış görüşmelerine devam eden Yemen Hükümeti delegasyonu ile Hutti milislerinin arasındaki görüş ayrılıklarının ise hala derin olduğu belirtildi.