Yeni Zelanda'da 'pozitif vaka' dehşeti!

Yeni Zelanda'da 'pozitif vaka' dehşeti!

Yeni Zelanda’da Avustralyalı bir turistin ülkesine dönüşte pozitif çıkması üzerine, akşam saat 6’dan Pazar günü gece yarısına kadar bölgede alarm düzeyini 2’ye çıkarmış durumda...

Yeni Zelanda’da sağlık yetkilileri; başkent Wellington’ı ziyaret eden Avustralyalı bir turistin ülkesine dönüşte pozitif çıkması üzerine, akşam saat 6’dan Pazar günü gece yarısına kadar bölgede alarm düzeyini 2’ye çıkardı.

Söz konusu vaka haberi, Yeni Zelanda’nın Sydney’de Bondi plajı kaynaklı toplu bulaşmaların ardından New South Wales’e karantinasız seyahatleri durdurmasından sadece saatler sonra geldi. Yapılacak genom taraması, Avustralyalı turistin daha bulaşıcı olduğu belirtilen Delta varyantı taşıyıp taşımadığını ortaya koyacak.

2021 Şubat ayından bu yana dünyada toplu bulaş vakasının olmadığı az sayıda yerden biri olan Yeni Zelanda, pandemi yönetimindeki başarılı stratejisiyle tüm dünyada dikkatleri üzerine çekmişti. The Conversation’da yer alan haberde, Pandemi stratejisiyle başarı hikayesi yazan diğer ülkeler olan Tayvan ve Fiji’de yaşananların Yeni Zelanda için uyarı niteliğinde olduğu değerlendirmesi yapılıyor.