Yıllardır bisküvi yerine talaş yediriyorlarmış

Yıllardır bisküvi yerine talaş yediriyorlarmış

Almanya'da normal una talaş katılıp üretilen bisküvileri satan firmanın ürünleri yasaklandığı bildirildi.

Almanya’da, bir bisküvi tedarikçisi ve dağıtıcısı firmanın, ‘bitkisel, mikrobiyolojik açıdan test edilmiş sağlıklı ürün’ diyerek 20 yıldır pazarladığı, ‘talaş’ içeren bisküviler yasaklanmış durumda.

AB'nin daha önce yasakladığı bu ürünlerden veya çeşitli ağaçlardan elde edilen aromalar sadece bisküvilerde değil, meyveli yoğurtlarda ve aromalı meyve sularında da kullanıldığı öğrenildi.

Bu tür ürünlerin bir kısmının Türkiye gibi dış ülkelere ihraç da edildiği sanılıyor. Meyve aromalı içecekler Türkiye'de de bulunuyor. Almanya veya AB'den gönderilenlerin içinde ‘talaş unu ya da aroması’ yer almakta.

Karlsruhe'de konu mahkemelik oldu ve şehir idaresinin yasak kararına karşı firmanın açtığı dava reddedildi. Mahkeme, “Bu tür bisküviler güvenli ve insan tüketimi için uygun değil. Hayvanlara bile yedirilmemelidir” dedi.

Unla birlikte karıştırılan çok ince talaş tozu ya da çeşitli ağaç türevlerinden üretilen aromalar, birçok yiyecekte kullanıldığı ortaya çıktı.

Karlsruhe'deki satıcı ise, hem bisküvilerin paketinde içinde katkı olarak talaş unu bulunduğunu belirttiği unlu mamullerini satmış, hem de yasak kararına uymamıştı. Böylece çok ünlü Alman bisküvi markaları yıllarca tüketiciye ulaştırılarak insanlara talaş unu yedirildi.

İnternet sitelerinde halen tıbbi olmayan tedavi yöntemleri için bu ürünlerin reklamı yapılıyor ve ‘bağırsakları güçlendirdiği, kabızlığı önlediği’ gibi, çeşitli ağaçlardan üretilen ince talaş ununun reklamları yapılıyor.

Bu ürün, tatlandırıcı meyvelerin, meyve sularının ve meyveli yoğurtların içinde de, başlangıç malzemesi olarak kullanılıyor. Çeşitli odunlardan elde edilen aromalar, mikroorganizmalar meyve aroması diye kullanılmakta.