Yurt dışında iş ilanı arayanlara müjde Almanya'dan geldi... Almanya 61 yıl sonra Türkiye'den işçi alacağını duyurdu!

Yurt dışında iş ilanı arayanlara müjde Almanya'dan geldi... Almanya 61 yıl sonra Türkiye'den işçi alacağını duyurdu!

Yurt dışında iş ilanı arayanlar için Almanya'dan haber geldi... Almanya hükümeti Türkiye'den geçici misafir işçi getirmek için harekete geçmeye hazırlanıyor...

Yurt dışında iş bulmak isteyenlerin araştırmaları devam ederken Alman hükümetinden flaş bir adım geliyor...

Almanya Federal Cumhuriyeti Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında 31 Ekim 1961 yılında imzalanan "Türk İşgücü Anlaşması" nın ardından Alman hükümeti yıllar sonra Türkiye'den tekrar işçi almak için kolları sıvamış durumda.

almanya-2.jpg

Bütün dünyaya olumsuzluklarını hissettiren pandemi dönemi Almanya'yı da derinden etkilemiş durumda. Havalimanlarında görev alan binlerce personelini kaybeden Almanya, çözüm olarak Türkiye’den geçici ‘misafir işçi’ getirmek için harekete geçiyor.


Federal Ulaştırma Bakanı FDP’li Volker Wissing, SPD’li Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve SPD’li Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil’in bu konuda uzlaştığı belirtilirken; Bild am Sonntag gazetesinde yer alan habere göre, bu konuda vakit kaybetmeden temmuzdan itibaren binden fazla ‘misafir Işçi’ statüsünde personel alımı gerçekleştirilecek.

almanya-3.jpg

Çalışma Bakanı Heil, gazeteye yaptığı açıklamada, “Federal hükümet, acilen ihtiyaç duyulan personelin geçici iş için yurtdışından Almanya’ya girmesine izin vermeyi planlıyor” dedi. Heil, her türlü sömürüyü engelleyeceklerini ve işverenlerin toplu sözleşme ücret tarifesi üzerinden ödeme yapması gerektiğini kaydetti ve işverenlerin gelecek personele konaklama imkânı sunması gerektiğini ifade etti.

almanya-4.jpg

İçişleri Bakanı Nancy Faeser ise yurtdışından gelecek personelin bagajların taşınmasında ve uçağa yerleştirilmesinde görev alacağını açıkladı. Havalimanlarındaki yer ve güvenlik personeli eksikliği nedeniyle Easyjet ve Lufthansa, yaz aylarındaki binlerce uçuşunu iptal etmek zorunda kalmıştı. Alman Havayolu Taşımacılığı Şirketleri Birliği (BDL), havalimanlarındaki personel sorununa karşı çözüm olarak, yaklaşık 1 ay önce ilgili bakanlıklara mektup göndermiş ve Türkiye’de 2 bine yakın, kriterleri yerine getiren kalifiye personelin Almanya’da çalışmaya hazır olduğunu belirterek özel izin verilmesini istemişti.

almanya-1.jpg

Son olarak geçtiğimiz hafta sonu personel eksikliğinden dolayı birçok kişi saatlerce güvenlik kontrolündeki kuyrukta beklediği için uçaklarını kaçırdı. 

KAYNAK: HÜRRİYET / MURAT TOSUN