Atilla Yeşilada Borsa'nın fırlayacağı tarihi açıkladı

Atilla Yeşilada Borsa'nın fırlayacağı tarihi açıkladı

Ünlü Ekonomist Atilla Yeşilada, Borsa İstanbul'un uçuşa geçeceği tarihi açıkladı.

Ekonomist Atilla Yeşilada, son günlerde düşüş yaşayan ve 10 bin puanın altını sınayan Borsa İstanbul'a dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

businessman-touching-tip-bar-chart-1232-898.webp

Borsa tarafında tarihi yükselişlerin yaşanacağını öne süren Yeşilada, yükselişler için yatırımcılara tarih uyarısında bulunurken, atılması gereken adımları da tek tek sıraladı.

stack-money-coin-with-trading-graph-1150-17752.webp

SERT RALLİLER GÖRÜLECEK

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, euro ve dolar tarafında yaşanacak faiz indirimlerinin ardından gelişmekte olan piyasalara büyük bir para akışı yaşanacağını belirterek, Türkiye'ye girecek sermayenin önemli bir kısmının borsa üzerinden gerçekleşeceğini ve bu nedenle Borsa İstanbul'da çok sert rallilerin görüleceğinin altını çizdi.

close-up-five-rows-coins-1150-17749.webp

Yeşilada'nın borsa yatırımcılarına uyarıları şu şekilde:

"Avrupa Merkez Bankası faiz indirdi. Böylelikle pandemi sonrasında başlayan parasal sıkılaşma dönemi resmen bitti. Japonya Merkez Bankası faiz artıracak ancak onlar çok istisna. Sırada ABD Merkez Bankası (Fed) ve İngiltere var.

businesswoman-networking-using-digital-devices-53876-101875.webp

"ÇOK DAHA AŞAĞIDA İNDİRİMLER YAPACAĞINI ÖNGÖRÜYORUM"

Avrupa 3 aydır söylüyor "Ben faiz indireceğim" diye. Normal şartlar altında bunların fiyatlanmış olması gerekiyor ancak alışkanlık şu şekilde; ya parasal sıkılaşma ya da gevşeme yaşanır. Fed'in bir kere faiz indirmeye başladığında, 2 yıl boyunca faiz indireceği düşünülüyor. Bu nedenle Avrupa Merkez Bankası için bu durum geçerli olmayabilir. Tek bir faiz indirdiler. Enflasyon ve ücret verilerinde beklenmedik bir gelişme olursa mola verecekler. Piyasa yıl sonuna kadar 2 faiz indirimi daha fiyatlıyor.

Fed ne zaman faiz indirecek sorusuna yanıt verilemiyor. ABD ekonomisinde soğuma işaretleri var ancak çok ufak. Bu yüzden ben Fed'in Kasım ve Aralık aylarından önce faiz indireceğini düşünmüyorum. 2025 yılında da piyasaların beklentisinden çok daha aşağıda indirimler yapacağını öngörüyorum.

businessmen-elegant-suits-business-meeting-making-calculations-office-181624-38939.webp

2025 YILINDA NELER YAŞANMASI BEKLENİYOR?

Birisi başladı, öteki de takip edecek. Ne zaman takip edecek ve ne yapacak tartışılabilir ancak tartışılmayacak olan bir şey varsa o da, Fed ve Avrupa Merkez Bankası faiz indirmeye başladığında bu her zaman gelişmekte olan ülkelere yaramıştır. Dolar ve euronun cazibesi azalacağından para Türkiye gibi ülkelere kayacak. Bu ortamda örnek olarak söylüyorum, 2025 sonuna kadar Avrupa Merkez Bankası 4, Fed ise 6 kere faiz indirdi diyelim.

ekran-goruntusu-2022-06-03-192346-copy.jpg

"KOŞARAK EUROBOND ALABİLİRSİNİZ"

Bize ne bundan diyebilirsiniz ancak yanlış düşünüyorsunuz. Hemen gidip dolar kredisi alabilirsiniz. Koşarak eurobond alabilirsiniz. Çünkü Türkiye'deki dolar kredilerinin faizi düşecek. Türk eurobondları şu anda Mehmet Şimşek'in başında olduğu ekonomi politikasını fiyatladı. Ancak bu faizler iki aşamalıdır. Birincisi Türkiye'ye özgü riskler, ikincisi ise baz faiz dediğimiz dolar ve Euro faizlerinden oluşur.

financial-data-53876-120032.webp

Türkiye'de dövizin yükseliş hikayesi tamamlandı. Artık kur tarafında artışlar olsa da, görünen o ki Türk lirası reel olarak değerlenmeye devam edecek. Bu nedenle yılın son bölümlerinde yaşanacak faiz indirimleriyle birlikte dolar ve eurodan yaşanacak kaçışlar, gelişmekte olan ülkelere milyarlarca dolarlık giriş anlamına gelecek.

rgmfm2u7mkcfabinyi9fxw.webp

"KAĞITLAR KORKUNÇ DEĞERLENECEK"

Türkiye'ye yönelik yatırımların bir kısmı uzun vadeli olarak planlansa da, ilk aşamada getirinin büyük bölümü Borsa İstanbul'a yönelecektir. Bu nedenle özellikle BIST30'da bulunan şirketlerin kağıtları korkunç değerlenecek. Kurumsal şirketlere yatırım yapanlar, gelecek yıl bu tarihlerde dolar bazlı yüzde 40-50 kazanacaktır. Böyle bir getiriyi de dünyada kimse sunamaz"