CHP'li Ahmet Akın: Esnafa enerji faturaları için destek verilmeli

CHP'li Ahmet Akın: Esnafa enerji faturaları için destek verilmeli

CHP Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, koronavirüs kısıtlamalarında en büyük sıkıntıyı esnafın yaşadığını belirterek, "Esnafa enerji faturaları için destek verilmeli" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, pandemi sürecinde esnafa enerji faturaları için destek verilmesinin şart olduğuna yönelik açıklama yaptı. Akın,“Salgın çok ciddi boyutlara ulaşırken alınan tedbirlerin yanında esnaf, sanayici ve çiftçi de düşünülmeli" diyerek, acil olarak esnafı destekleyecek önlemler alınmasını istedi. Akın'ın açıklamasında şöyle dedi:

"Yeni tedbirler kapsamındaki kısıtlamalarla birlikte esnafımızın artık dayanacak gücü kalmadı. Şimdi ikinci bir dalga yaşanıyor ve son alınan tedbirlerin yine başta esnaf olmak üzere sanayici ve çiftçiyi olumsuz yönde etkileyecek. Özellikle enerji faturalarında çok ciddi artış oldu. Esnaf ve sanayici elektrikte indirim beklerken Ekim ayında yüzde 5,7 oranında zam geldi. Bu yılın ilk 6 ayında 1 milyon 655 bin 226 abonenin elektrik ve doğalgazı, borcunu ödeyemediği için kesildi. Her ay ortalama 185 bin konutun elektriği, 80 bin konutun da doğalgazı borcundan dolayı kesiliyor. Elektrik ve doğalgazda indirim yapmak mümkün."