CHP’li Çakırözer: Lokanta ve kafelerin günahı ne?

CHP’li Çakırözer: Lokanta ve kafelerin günahı ne?

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, alınan tedbirler kapsamında faaliyetleri kısıtlanan esnaf ve iş yerleri için, vergi ödemelerinin ertelenmesine rağmen kafe ve lokantaların kapsam dışı bırakılmasına tepki gösterdi.

Çakırözer, koronavirüs salgını nedeniyle İçişleri Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetleri kısıtlanan esnaf ve iş yerleri için mücbir sebep ilan edilerek, vergi ödemelerinin ertelenmesinin ardından yazılı bir açıklama yaptı. Çakırözer, sinema salonu, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, lokal, çay bahçesi, lunapark gibi sektörler için vergi ödemeleri ertelenirken, lokanta, kafe ve düğün salonu gibi işletmelerin kapsam dışı bırakıldığına dikkat çekti. Çakırözer; Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a seslenerek şunları söyledi:
“Salgında kapatılan veya kısıtlanan on binlerce lokanta ve kafe de devletten destek bekliyor! Dün Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme ile 112 bine yakın işletme, yeniden açılana kadar bazı vergi yükümlülüklerinden muaf tutulacak. Ama faaliyetleri kısıtlandığı için aylardır iş yapamayan buna rağmen faturasını, kirasını, vergisini ödemeye devam eden lokanta, kafe, düğün salonu gibi işletmeler bu düzenleme kapsamında değil. Sadece Eskişehir’de 3 binin üzerinde, ülke genelinde ise on binlerce lokantacı esnafı var. O işletme sahiplerinin günahı ne? Düzenlemenin kapsamı genişletilmeli, lokanta, kafe gibi işletmeler için de ödemeler ertelenmelidir.”