Dev bankadan doları olanları şok edecek dolar tahmini!

Dev bankadan doları olanları şok edecek dolar tahmini!

Commerzbank'ın yeni dolar tahmini elinde dövizi olanlara soğuk duş etkisi yarattı.

Commerzbank Gelişen Piyasa Ekonomisti Tatha Ghose, Merkez Bankası'nın faiz artırımının ardından TL'nin istikrar kazandığının altını çizdi.

YIL SONU DOLAR TAHMİNİ

Haziran ayında enflasyonun beklenmedik bir şekilde düşüş yaşadığını anımsatan Ghose, TCMB'nin döviz rezervlerinin de toparlandığını belirtti. ABD'deki ekonomik verilerin lira ve diğer gelişen piyasa para birimlerini desteklediğini vurgulayan Ghose, dolar/TL'nin 2024 sonunda 35 olacağı tahminini korudu.

ENFLASYON BEKLENMEDİK ŞEKİLDE DÜŞTÜ

Bloomberg'te yer alan habere göre Commerzbank Gelişen Piyasa Ekonomisti Tatha Ghose, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz oranını yüzde 50'ye çıkarmasının ardından Türk lirasının istikrar kazandığını belirtti. Ghose, Haziran'da enflasyonun beklenmedik bir şekilde düşüş yaşadığını vurguladı.

GELENEKSEL EKONOMİYE BAĞLILIK

Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin toparlandığını ifade eden Ghose, ABD'deki ekonomik verilerin de lira ve diğer gelişen piyasa para birimlerini desteklediğini belirtti. Ghose, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Şimşek, geleneksel ekonomi politikalarına bağlı kalacaklarını belirtti" dedi.

YIL SONU DOLAR 35 TL

Ghose, "Dolar/TL’de 2024 sonu için 35 olan 'sembolik tahminimizi’ koruyoruz" ifadesini kullandı. Enflasyonun baz etkileriyle yüzeysel olarak yavaşlayacağını, ancak temel düzeyde yavaşlama olmazsa politika yapıcıların yeni bir güven krizi yaşayabileceğini ekledi.