Dolar mı almalı, parayı faize mi yatırmalı? Selçuk Geçer çok net uyardı: Paranız yüzde 80 eriyebilir

Dolar mı almalı, parayı faize mi yatırmalı? Selçuk Geçer çok net uyardı: Paranız yüzde 80 eriyebilir

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer bu kez yatırım aracı doları işaret etti. Geçer, doların 100 TL olacağını öngörerek, yatırımcıların dolar mı alacakları yoksa paralarını faize mi yatırmaları gerektiği konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomist Selçuk Geçer, doların 100 TL olacağını öngörerek, yatırımcıları uyardı. 

Geçer, faiz getirilerinin doların değerine ne kadar etkili olduğunu matematiksel olarak inceledi.


"PARANIZ YÜZDE 80 ERİYEBİLİR"

Selçuk Geçer, doların mevcut seviyelerini koruyamaması durumunda, parasını Türk lirasına faize yatıranların zor durumda kalabileceğini iddia etti.


Geçer, "Büyük bankalar gibi işlem yapamazsanız, Türk liranızın değeri düşebilir. Yüzde 63'lük bir getiri beklerken, paranızın yüzde 80 kadar eriyebileceğini görebilirsiniz" şeklinde konuştu.

TARİHİ DUYURDU

Geçer, doların gerçek değerinin 50 TL olduğunu ifade ederek, enflasyonun bu değeri daha da yukarı çekebileceğini vurguladı. "TÜİK'in enflasyonu yüzde 30, 20 veya 40 olarak açıklamasına rağmen, enflasyonun artmaya devam edeceğini düşünüyorum" diyen Geçer, gelecek yıl enflasyonun yüzde 70'e ulaşabileceğini ve buna ek olarak yüzde 20-30 artış beklendiğini belirtti.


'FAİZ GETİRİSİNDE PARANIZ DEĞER KAYBEDER'

Geçer, bu durumun fiyatlarda yüzde 100'lük bir artışa neden olabileceğini ve doların en iyimser senaryoda bile 70-80 TL aralığında olabileceğini vurguladı.


Merkez Bankası'nın faiz oranını yüzde 50'de sabit tuttuğuna dikkat çeken Geçer, "Türkiye'deki enflasyon yüzde 69,80 iken, yüzde 50 faiz oranının getirisi ne olur? Bu, paranızın yüzde 20'sinin değer kaybetmesi anlamına gelir" dedi.


'DÖVİZ BORCU OLAN ŞİRKETLER İFLAS EDECEK'

Geçer, televizyon ekranlarında görülen 32 TL'lik doların gerçek değerinin 50 TL olduğunu ve kümülatif enflasyonla birlikte doların 60-70 TL seviyelerine çıkacağını ifade etti.


Ünlü ekonomist, "Bir noktada doların 70 TL'yi aşması ve 100 TL'ye ulaşması olasıdır. 1994 ve 2001 yıllarında olduğu gibi..." şeklinde konuştu.

Bu durumda döviz borcu olan şirketlerin iflas edeceğini ve Türk Lirası'nda kalan vatandaşların birikimlerini tamamen kaybedebileceklerini öngördü.


Geçer, TL'yi faize yatırmanın getirisini şu şekilde hesapladı:

100 bin dolarınız var ve bunu TL'ye çevirip faize yatırdınız. Bu, 3 milyon 200 bin TL eder. Yüzde 63'lük faiz oranıyla, 3 ayda 480 bin TL, 6 ayda 960 bin TL, bir yılda ise 1 milyon 920 bin TL kazanırsınız.


100 BİN DOLARIN DOLAR GETİRİSİ NE KADAR? 

Ünlü ekonomist, aynı 100 bin doları dolar olarak tutmanın getirisini de hesapladı:

Doların gerçek değerinin 50 TL olduğunu varsayarsak, yıl sonunda dolar 40 TL olursa 800 bin TL, 45 TL olursa 1 milyon 843 bin TL kazanırsınız. Bir yıl sonra doların 70 TL olması durumunda ise, getiri 3 milyon 891 bin TL olur ve yüzde 121 getiri sağlar. Faiz getirisi ise 1 milyon 920 bin TL olacaktır.


Not: Haberde yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir.