Dolar neden yükseliyor?  Merkez Bankası'nın 'faiz' kararı sonrasında piyasalarda son durum

Dolar neden yükseliyor? Merkez Bankası'nın 'faiz' kararı sonrasında piyasalarda son durum

Son dakika haberi...Dolar rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Dolar neden yükseliyor sorusuna uzmanlar yanıt verdi. Merkez Bankası yüzde 18 olan politika faizini yüzde 16'a düşürdü, dolar ve euro (Avro) tarihi rekor kırdı.

Hafta başında 9.30 TL seviyesini aşan dolar TL kuru 21 Ekim Perşembe günü de yukarı yönlü seyrini sürdürüyor. Fiyatlarda yaşanan hareketlilik başta ekonomi gündemini takip edenler ve yatırımcılar tarafından yakından izleniyor. Kurda yaşanan dalgalanmayla ilgili en çok merak edilen soruların başında ise "Dolar TL neden yükseliyor?" sorusu geliyor. İşte dolar TL kurundaki yükselişe etki eden son veriler ve güncel 21 Ekim dolar TL kuru...

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

TCMB'nin eylül ayının ilk günlerinde gerçekleşen yatırımcı toplantısında çekirdek  enflasyona yönleneceğini ve faiz indirimlerinin yakın olduğu yönündeki sinyalleriyle TL'de başlayan değer kaybı faiz kararıyla devam etti.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan indirerek yüzde 16'ya düşürdü.

TCMB geçen ay 100 baz puan ile ilk faiz indirimini yapmıştı. Böylece art arda iki toplantıda 300 baz puan faiz indirimi yapılmış oldu.

TCMB'nin faiz indirimlerine bu hafta da devam etmesiyle birlikte dolar/TL 9.47 TL, euro ise 11.01 TL'ye fırladı.

İlgili Haberler