Doların efsane ismi Selçuk Geçer'den korkunç tahmin! Eğer bu olursa...

Doların efsane ismi Selçuk Geçer'den korkunç tahmin! Eğer bu olursa...

Dolar denildiğinde akla ilk gelen isimlerden ünlü ekonomist Selçuk Geçer'in dolar/TL kuruna ilişkin son tahmini herkesi şok etti.

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yıl sonu dolar tahminiyle dikkatleri üzerine çekti. Dolar kahini olarak da bilinen Selçuk Geçer 2024 sonu için dolar/TL kurunda o rakamı işaret etti.

wallet-buy-debt-pay-closeup-1150-1772.webp

Samimi Haber'deki köşesinde doların yıl sonunda 40 TL'yi bulabileceğini yazan Geçer, enflasyon verileri ve TCMB'nın faiz politikalarının bu seviyelere ulaşmayı desteklediğini ifade etti.

dolar-tl-b2zo-cover.jpg

Özellikle eylül-ekim aylarında bu seviyelere ulaşılacağını ifade eden ünlü ekonomist, piyasanın düşük faiz artışlarını fiyatladığını ve bu nedenle dövizin yükselmeye devam ettiğini vurguladı.

transparent-bills-with-buildings-1160-900.jpg

"ARTIK DOLAR 38"

Selçuk Geçer, Euro'nun 32 TL'yi geçmesinin ardından, Samimi Haber internet sitesinde yer alan köşesinde "Artık dolar 38" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

shutterstock-1846331290-2.jpeg

DOLAR DAHA NE KADAR YÜKSELECEK? DOLAR NE KADAR OLACAK?

Selçuk Geçer'in yazısı şöyle:

"Doğru değer enflasyona bakıldığında artık 38 ila 40 lira aralığı demiştik. Peki bu seviyelere ne zaman gelecek. Bana göre en geç eylül- ekim.

'O kadar çabuk mu?' diyenlere ise verilecek tek cevap; geç bile kalındı.

871047.jpg

Döviz, faiz kararı öncesi neden gaza bastı?

Gayet basit...

Merkez Bankası'nın geçen ay ki kararı gösterdi ki doları baskılamak uğruna şimdilik faizde aşırıya kaçılmayacak. Dolar istenilen, yani hem yabancı hem yerlinin ikna olacağı seviyeye kadar faiz daha kontrollü artırılacak.

bank-number-usa-bills-dollar-1232-3931.webp

Muhtemelen bu toplantıda maksimum 400 baz puan çok daha yüksek ihtimal 200 baz puanlık bir faiz artışı olacak. Bence de bu artırımlar kararında olur. İşte piyasa tam da bu düşük yükselişleri fiyatlıyor. Dolayısıyla döviz yükseliyor."