Dünyaca ünlü lastik firması Kocaeli'deki fabrikasında üretimi durdurdu! Çalışanlar izne gönderildi

Dünyaca ünlü lastik firması Kocaeli'deki fabrikasında üretimi durdurdu! Çalışanlar izne gönderildi

Dünyanın en büyük lastik firmalarından biri olan Goodyear, Kocaeli’deki fabrikasında üretimi geçici olarak durdurdu. Çalışanlar izne gönderildi.

Türkiye’nin en büyük lastik firmalarından biri olan Goodyear, Kocaeli’nde bulunan fabrikasının faaliyetlerine geçici olarak ara verdi. Fabrikanın Temmuz’da yeniden faaliyete geçmesi beklenirken iş başı yapacak olan işçiler ise zorunlu yıllık izne çıkarıldı. Nisan ayında durumu Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildiren fabrika, yıllık izni yetmeyen işçilerin gelecek yılki izinlerini de kullandırdı.

430 İŞÇİ İZNE AYRILDI

Fabrika yetkilileri, üretimin 1 Haziran’da durduğunu söyledi. Yetkililer, siparişlerdeki azalma nedeniyle üretimin durdurulduğunu, çalışanlara da bu kapsamda izin verildiğini açıkladı. Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu fabrikada çalışan 430 işçinin, üretimin olmaması ve yıllık bakım gerekçesiyle izne çıkarıldı ifade edildi. Fabrikada çalışan işçilerden yıllık izni 20 gün olanlar gelecek yıldan 6 gün izin kullandı. 20 günden fazla izni olanlar sadece bu yılın izinlerini kullanabildi.