Ekonomist Atilla Yeşilada ve Hakan Kara çok kazandıracak yatırım aracını açıkladı

Ekonomist Atilla Yeşilada ve Hakan Kara çok kazandıracak yatırım aracını açıkladı

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada ve Hakan Kara X hesabında faiz indirimi konusunda bomba açıklamada bulundu.

Merkez Bankası politika faizini yüzde 50 seviyesine kadar çıkarmıştı. Faiz artışı ile beraber dolar kuru yerinde sabit kalırken TL varlıklarında yükseliş görüldü. Mevduat faizi yüzde 50 seviyesine gelmesi ile yatırımcısına 3 aylık dönemde çok kazandırdı.

ABD tarafında faiz indirimleri konuşulurken, Türkiye’de de faiz indirimine gidilecek mi? sorusu da merak ediliyor. Faiz indirimi ile beraber mevduat faiz oranında da düşük beklenirken olması durumunda yatırımcıları olumsuz olarak etkileyeceği tahmin ediliyor.

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada ve Hakan Kara, faiz indirimi konusunda net konuştular, Hakan Kara, grafik paylaşarak, "TL'nin bir dönem nasıl sahipsiz bırakıldığını gösteriyor. Son 2,5 yılda TL mevduat yatırımcısının parası %60 oranında erimişken, bir ay reel faiz hafif pozitif oldu diye hemen faiz indirimi tahmini yapmaya başlayanları anlamak cidden mümkün değil” dedi.

Yeşilada ise Kara’nın gönderisini alıntılayarak, “Katılıyorum. Maliye politikasının istikrara hiç katkı yapamadığı bir ortamda, faiz indirimi konuşmak anlamsız” ifadelerine yer verdi.