Ekonomistler ve siyasetçilerden Mehmet Şimşek'e ironi dolu 'vergi' tepkileri: "Bayram harçlıklarından da vergi alın..."

Ekonomistler ve siyasetçilerden Mehmet Şimşek'e ironi dolu 'vergi' tepkileri: "Bayram harçlıklarından da vergi alın..."

Ekonomistler ve siyasetçiler, AKP iktidarının vergi yağmuruna karşı ironik ve sert tepkiler gösterdi. Hükümetin yeni ekonomi politikaları eleştirildi.

Son vergi paketiyle birlikte KDV, ÖTV, gelir ve kurumlar vergisi, yurt dışına çıkış harcı ile vergi usul kanunları başta olmak üzere pek çok alanda yapılacak düzenlemelerle vergi artışları, yeni cezalar ve ceza artırımları getiriliyor.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunum yapılan bu önerilerden oluşan vergi paketine, ekonomistler başta olmak üzere siyasetçiler ve vatandaşlardan ironilerle dolu tepkiler peş peşe geldi.

Sosyal medya hesaplarından yapılan bazı paylaşımlar şöyle:

"LAS VEGAS'TA 100 BİN DOLARI BİR ÇIRPIDA YİYEN İÇİN ÇEREZ PARASI"

Hakan Kara: Yurt dışına çıkış harcının 1500TL yapılması önerilmiş. Zar zor biriktirdiği 500 dolar ile Arnavutluk'a tatile giden için yüzde 10 ek maliyet, Las Vegas'ta 100 bin dolarıı bir çırpıda yiyen için çerez parası. Amaç vergide adalet ve verginin tabana yayılması ise iki kriteri de karşılamıyor. 

"BAHŞİŞLERDEN VERGİ ALINMASI FİKRİ TAMAMEN YANLIŞTIR"

Özgür Demirtaş: Sevgili garson arkadaşlarım, bahşişlerden vergi alınması fikri tamamen yanlıştır. Türkiye bu seviyeye inmemeli. Allah aşkına olur mu? Türkiye'nin alt gelir grubundan değil, hükümetten, siyasetçilerden, itibardan tasarruf etmesi lazım. Ekonomi Bakanlığına rica ediyorum garsonların bahşişlerinden vergi alınması fikrinden vazgeçsinler.

"BAKAN ŞİMŞEK'E YENİ BİR VERGİ ÖNERİN"

Şenol Babuşcu: Sayın Bakan Mehmet Şimşek’e yeni bir vergi önerin…

"KALDIRIM VERGİSİ ALINSIN"

Prof. Veysel Ulusoy:  Kaldırımda yürüyenden "kaldırım vergisi" alınsın. İngilizler bilir onu. Turşusunu bahçesinde yetiştirdiği sebze ile yapan hane halkına vergi salınsın. Vergi geliri konusunda çalışan arkadaşlara her türlü işlemi düşünerek kalem kalem bildirin talimatı verilmiş gibi. Bir önerim onlara: Kendi hayvanını yetiştiren kasaba vergi salınsın.

"MİLLETİN CEBİNDEKİ HER BİR KURUŞA GÖZ DİKİYORLAR"

Serkan Özcan: Türkiye’de tarihin ilk IMF’siz IMF programı uygulanıyor. Kontrolden çıkmış enflasyonun, harcamaların ve faizin yarattığı mali dengesizliği ortadan kaldırmak için millettin cebindeki her bir kuruşa göz dikiyorlar. Bugün yaşanan işlerin; başta siyasi ve bürokratik sorumluları hesap vermediği ve millet fakirleşirken zenginleşenler elini taşın altına koymadığı sürece bu politikalar hiçbir işe yaramayacak. Önce samimi olun.

"MANGAL VERGİSİ"

Tunç Şatıroğlu: Mehmet Şimşek mangal harcı da alabilir. Parklarda mangal yakanlardan çevreyi kirlettikleri ve etraftaki insanları duman altında bıraktıkları için 250 lira harç alınabilir.

"ÇOCUKLARA VERDİĞİMİZ OKUL HARÇLIKLARINI DA İHMAL ETME BAKAN EFENDİ"

Demokrat Parti İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt: Mehmet Şimşek, başımıza Deli Dumrul kesildi. Deli Dumrul, köprüden geçenden 10 akçe, geçmeyenden 5 akçe alırmış. Mehmet efendi de yurtdışına çıkandan 3000 TL, geri dönenden 1500 TL alacak. Mehmet Şimşek beyefendi aklıma şimdi geldi. Düğünlerde, sünnetlerde takılan takıları da vergi kapsamına alsan. Zira abin gibileri, servetimi oğlumun sünnetinden topladım diyor, vergi vermiyor. Mehmet Şimşek 'i kutluyorum: Bahşişlerden vergi almak, son yüzyılın en büyük buluşu. Çocuklara verdiğimiz okul harçlıklarını da ihmal etme Bakan efendi.

"PARAYI LİDYALILAR, VERGİYİ SÜMERLER, VERGİNİN VERGİSİNİN VERGİSİNİ TÜRKLER BULMUŞTUR"

Ozan Bingöl: Yıllar evvel, vergi piramitleşmesini anlatırken söylerdim. Sonrasında çok defa da yazdım; “Parayı Lidyalılar, vergiyi Sümerler, verginin vergisinin vergisini Türkler bulmuştur” diye. Ama olayın buralara geleceğini ben de hayal edememiştim...