Keskinoğlu Tavukçuluk'tan konkordato açıklaması

Daha önce ticari faaliyetlerinin kesintiye uğramaması için konkordato başvurusu yapan beyaz et ve yumurta üreticisi Keskinoğlu, bu başvuru ile ilgili açıklamada bulundu.

14 Temmuz 2018 Cumartesi 23:05
Keskinoğlu Tavukçuluk'tan konkordato açıklaması

Keskinoğlu Tavukçuluk tarafından yapılan açıklamada, "Kısa vadeli borçlar nedeniyle konkordatoya başvurduk" ifadelerine yer verildi. Şirket yetkililerinin, yumurta üretimini 10 gün içinde 2 milyon adetin üstüne çıkaracaklarını taahhüt ettikleri açıklamada, "2018'in ilk 6 ayında, 2017'nin ilk yarısındaki ciromuzu 10 milyon TL geçtik. 2017'yi 1,1 milyar TL ciroyla kapatan şirketimiz 2017'nin ilk yarısında 497 milyon TL ciro gerçekleştirmişti. 2018 yılının ilk 6 ayındaki ciromuz ise 507 milyon TL'ye ulaştı" denildi.

Dünya Gazetesi'ne yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Şirketimizin ticari faaliyetleri sekteye uğramasın diye; Türk Ticaret Kanunu'nun şirketlere bu tarz dönemler için tanıdığı bu doğal hakkı kullanmayı gerekli gördük. Yaşanan sıkıntıları aşmak için; operasyonel maliyetlerimizi azaltacak hamleler yaparak karlılık odaklı büyüme stratejileri uyguluyoruz. Bu yenilenmeyi hızla hayata geçirdik, ilave finansman için de çeşitli kurumlarla görüşüp kaynak yaratmak üzere çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

Şirketten yapılan açıklamada üretimlerinin ve ürün satışlarının devam ettiği belirtilirken günlük 150 ton piliç eti üretildiği ifade edildi.

Şirket yetkililerinin yumurta üretimini 10 gün içinde 2 milyon adetin üstüne çıkaracaklarını taahhüt ettikleri açıklamada, "2018'in ilk 6 ayında, 2017'nin ilk yarısındaki ciromuzu 10 milyon TL geçtik. 2017'yi 1,1 milyar TL ciroyla kapatan şirketimiz 2017'nin ilk yarısında 497 milyon TL ciro gerçekleştirmişti. 2018 yılının ilk 6 ayındaki ciromuz ise 507 milyon TL'ye ulaştı." denildi.

KONKORDATO NEDİR?

Keskinoğlu'nun konkordato başvurusu yapmasının ardından konkordato kavramı gündeme geldi.

Konkordato, "borçların yeniden yapılandırılması suretiyle iflasa tabi borçluların mali durumunun düzeltilerek iflastan kurtulmasını, diğer borçluların ise mali durumunun düzeltilmesini amaçlayan, alacaklıların da belirli bir tenzilatla veya vadede alacağına kavuşmasını sağlayan ve mahkemenin tasdikiyle taraflar açısından bağlayıcı hale gelen bir anlaşma" olarak tanımlanıyor.

İflas talebinde bulunabilecek her alacaklı, gerekçeli bir dilekçeyle, borçlu hakkında konkordato işlemlerinin başlatılmasını isteyebilecek.

Konkordato talebi üzerine mahkeme, istenilen belgelerin eksiksiz olarak mevcut olduğunu tespit ettiğinde geçici mühlet kararı verecek ve borçlunun malvarlığının muhafazası için gerekli gördüğü bütün tedbirleri alacak.

Geçici mühlet, kesin mühletin sonuçlarını doğuracak. Mahkemece geçici mühlet kararı ticaret sicili gazetesinde ve Basın İlan Kurumunun resmi ilan portalında ilan edilecek, derhal tapu müdürlüğüne, ticaret sicili müdürlüğüne, vergi dairesine, gümrük ve posta idarelerine, Türkiye Bankalar Birliğine, Türkiye Katılım Bankaları Birliğine, mahalli ticaret odalarına, sanayi odalarına, taşınır kıymet borsalarına, Sermaye Piyasası Kuruluna ve diğer ilgili yerlere bildirilecek.

Mahkeme, kesin mühlet hakkındaki kararını, geçici mühlet içinde verecek. Konkordatonun başarıya ulaşmasının mümkün olduğunun anlaşılması halinde borçluya bir yıllık kesin mühlet verilecek.

Son Güncelleme: 14.07.2018 23:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
akp 2018-07-15 00:42:33

akp ye dua edin samana kadar ital ediyor yerli milli birsey birakmadi tavuguda ital eder öbür etler gibi oylarinizi akp verin ekonomi pardon dövüz uzaya firlasin birkac sifir daha atar paradan enfilasyonu faizi yükseltir .kisacasi ayni tas ayni hamam misali borc iflas batagindan debelenip durur milletimiz oylarinizi akp verin .

Avatar
Mavi göz,sarı saç. 2018-07-15 01:21:53

ŞUNA GEÇMİŞ OLAN VERGI BORÇLARINI ENAYILERE (VATANDAŞA) YÜKLEYİN.YENI KREDİ BORÇLARI VE VERGILERİ DE YAPI
LANDIRALIM DIYOR.ESKI BORÇLARI VE VERGILERI AFFEDIN DEDILER.ADAMA SORARLAR BU EKONOMIK DARBOĞAZDA KIM KIMI AFEDIYOR DIYE.2003 TEN 2017 YE KADAR 2 TRILYON DOLAR VERGİ TOPLANDI.BU PARA NEREDE.EĞER BU PARA YENI YANDAŞ
İŞ DÜNYASI YARATILMASI İÇİN HARCANDIYSA,ÖLÜ YATIRIM OLMUŞ.HOLDIĞLERLE BERABER KURULAN ŞİRKETLER BORÇ YAPI
LANDIRMASI ISTIYORLAR.BUMUDUR ASRIN LIDERLIĞİ.HATIRLARSANIZ ANADOLU KAPLANLARI VARDI.SAHI ONLARA NE OLDU.
HİÇ SESLERİ ÇIKMIYOR.UÇSN TÜRKIYENIN ASRIN LIDERİ AÇIKLAMA YAPARSA SEVINIRIM.