Kredi kartı borcu olanlar için zorlu dönem başlıyor!

Kredi kartı borcu olanlar için zorlu dönem başlıyor!

Nakit sıkıntısı yaşayanlar geçimini ek olarak cebinde tuttuğu kredi kartları ile sağlarken kartı limitleri ile ilgili yeni gelişme duyuruldu. Peki kredi kartı borcu olanlar şimdi ne yapacak?

Ekonomik kriz nedeniyle vatandaşlar nakit olarak alamadığı ürünleri kredi kartı ile taksite bölerek almaya çalışıyor. Ancak bununla birlikte bilinçsiz tüketim de kredi kartı borçlarının yığılmasına yol açabiliyor. Buna bağlı olarak kredi kartı ile yapılan harcamalar yüzde 100'ün üzerinde artış gösterdi. Toplam kart adedi ise 410 milyona yaklaştı.

106563673-1591201514028gettyimages-1195222165.jpeg

KREDİ KARTI ADEDİ 410 MİLYONA DAYANDI

Dünya gazetesinin haberine göre; Türkiye’de kredi kartı kul­lanımı hızla artıyor. BKM verilerine göre kartlı öde­meler son bir yılda iki kattan faz­la artarken toplam kart adedi de 410 milyona yaklaştı.

close-up-image-woman-paying-with-credit-card-cafe-1150-18764.webp

Kredi kartında yaşanan artışı değerlendiren uzmanlar, mayıs ayında yüzde 75’i geçen enflasyo­nun kredi kartı harcamalarında­ki artışın temel sebebi olduğunu söylerken yıllık yüzde 80’e yakla­şan ihtiyaç kredi faizlerinin kre­di kartı faizlerine oranla hâlâ çok yukarıda olmasından dolayı kredi kartı kullanımının arttığını söy­lüyor.

close-up-images-multiple-credit-card-handsets-1150-16364.webp

KREDİ KARTI KULLANIMI BİR TÜRLÜ AZALMIYOR

Merkez Bankası bu kapsamda mart ayında yaptığı düzenleme ile kredi kartı kullanımını kısıtlamak ve parasal sıkılaştırmayı artırmak için kredi kartı nakit avans çekim­lerinde faiz oranı yüzde 4,42’den yüzde 5’e yükseltildi, kredili mev­duat hesabı faizi de yüzde 5’e çıkar­mıştı. Ancak bu artışın kredi kartı kullanımını azaltmadığı görülüyor.

denizbank-fast-ile-para-gonderme-nasil-yapilir-6570330c7df02.jpg

KREDİ KARTI LİMİTLERİNE DÜZENLEME YOLDA

Önümüzdeki günlerde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kredi kartı limitlerine yönelik bir düzenleme yapacağı konuşuluyor.

Kredi kartını kısa süredir kullananlar için maksimum limit aylık gelirin 4 katı, uzun süredir kart sahibi olan ve düzenli ödeme yapan müşterilere ise maaşları ve yan gelirleri toplamının 8 katı oranında limit tahsis edilmesi planlanıyor.

Ayrıca yüksek taksitli harcamaların azaltılmasına yönelik taksit sayısını düşürüleceği de konuşulanlar arasında yer alıyor.