Mahfi Eğilmez paylaştı!  İşte IMF’nin 2022 Türkiye beklentisi

Mahfi Eğilmez paylaştı! İşte IMF’nin 2022 Türkiye beklentisi

İktisat uzmanı Mahfi Eğilmez kendi adını taşıyan internet sitesindeki son yazısını Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) 2022 yılındaki beklenti ve tahminlerine ayırdı.

Eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez IMF’nin 2022 yılına ait beklentilerini okuyucularıyla paylaşırken ortaya çıkan rakamları analiz etti.

IMF önümüzdeki yıl dünyanın ve Türkiye’nin ekonomik durumunu rakamlar vererek ortaya koyarken iktisat uzmanı Mahfi Eğilmez “IMF’ye Göre 2022’de Dünya” başlıklı yazısında bu rakamları yorumladı.

IMF’nin yılda iki defa ülkelerden topladığı verilere ve bilgilere dayanarak hazırladığı raporda ülkelerin büyüme, enflasyon, işsizlik ve cari denge gibi ekonomik beklentileriyle ilgili tahminlerini paylaşıyor. Bu doğrultuda Mahfi Eğilmez, IMF’nin yeni yayınlandığı 2021 yılı Ekim ayı raporunu okuyucularına aktarırken 2021 yılının nasıl geçtiğini IMF’nin yayınladığı tabloya göre şöyle yorumladı:

grafik-1.png

Buna göre toplam 196 ülkenin 40’ı gelişmiş ekonomi, 156’sı da gelişmekte olan ekonomi. 40 gelişmiş ülke dünya nüfusunun yüzde 14’üne sahip olduğu halde dünya gelirinin yüzde 42’den fazlasını alıyor ve dünya ihracatının yüzde 63’ünü yapıyor. Buna karşılık 156 gelişmekte olan ülke dünya nüfusunun yüzde 86’sına sahip olduğu halde dünya gelirinden yüzde 57,5 pay alıyor ve dünya ihracatının yüzde 37’sini yapıyor.
Görüleceği gibi bu tabloda ciddi bir adaletsizlik var.

IMF'YE GÖRE 2022 YILI ÜLKELERİN EKONOMİ DURUMLARI
Mahfi Eğilmez yazısının devamında IMF’nin çeşitli ülkelerin başlıca ekonomik göstergeleriyle ilgili 2022 tahminlerini paylaştı. Tabloya baktığımızda Türkiye'nin ekonomik verilerinin 2022'de de düzelmeyeceği hatta daha kötüye gideceği gerçeği ortaya koyulduğu görülüyor.