Merkez Bankası'nın alacağı son faiz kararı ortaya çıktı

Merkez Bankası'nın alacağı son faiz kararı ortaya çıktı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) 6 gün sonraki faiz kararının ortaya çıktığı iddia edildi.

Merkez Bankası haziran ayı için faiz kararını 6 gün sonra açıklayacak. Peki TCMB faiz artırımına mı gidecek, faizi sabit mi bırakacak yoksa faizi düşürecek mi? 

Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, bir hafta sonrasının yazısını bugünden kaleme aldı. Aktaş konuya ilişkin sözlerini şu şekilde dile getirdi:

"BU İNDİRİM KAÇINILMAZ HALE GELDİ"

"Merkez Bankası enflasyonun ana eğilimi derken yıllık orandan söz etmiyor, bunu biliyoruz. Merkez Bankası’nın üstünde durduğu aylık oranların belirgin bir düşüş eğilimine işaret etmeye başlaması. Yoksa yıllık orandaki düşüş eğer bir faiz indirimini gerektirseydi temmuz ve ağustos oranlarının belli olmasıyla bu indirim kaçınılmaz hale gelirdi.

Ağustos oranının açıklanacağı eylülde yıllık enflasyonun mayıs sonundaki yüzde 75’lik düzeyinin en az 20-25 puan altına ineceğinin bilindiğini söyleyen Aktaş, bu gerilemeyi sağlayacak olanın tümüyle baz etkisi olacağının da bir gerçek olduğu ifade etti.

Sonbahara gelindiğinde yüzde 50’nin altına sarkacak yıllık orana bakılarak faiz indirimi yönünde bir baskı ortaya çıkacağının bilinmediğini söyledi.

"DENGELER ÇOK FENA BOZULUR"

Aktaş şöyle devam etti:

Ama en azından şunu söylemek mümkün; ne zaman başlar tahmin etmek pek kolay değilse de, faiz indiriminin artırımdaki gibi 5’er puan düzeyinde olmayacağını beklemek gerekir.

Zaten geniş bir kitle hala tetikte ve dövizdeki uzun süreli yatay seyrin büyük bir gerilim oluşturduğu görüşünde. Dolayısıyla faiz bu koşullarda bir anda 5’er puan birden aşağı çekilmeye başlanırsa dengeler çok fena bozulur.

Bu yüzden de ne zaman başlarsa başlasın faiz indirimlerinin düşük oranlarla olması beklenir."