'Petrol, virüsten daha kötü etkileyecek'

'Petrol, virüsten daha kötü etkileyecek'

Corona virüs ve petrol fiyatlarındaki düşüşü değerlendiren Fitch, iki gelişmenin kredi notları üzerinde baskı oluşturacağını açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, sosyal medya hesabından yapılan video paylaşımında, petrol fiyatlarındaki düşüşün ekonomik etkisinin Covid-19'dan daha uzun sürebileceği ifade edildi. Bu durumun ulaşım ve turizm sektörlerini de olumsuz etkileyeceği belirtildi.

Paylaşımda, Tayland, Hırvatistan ve İzlanda gibi ekonomisi turizm gelirlerine yüksek ölçüde bağlı ülkelere dikkat çekilirken, hükümetlerin vergi gelirlerinin de düşeceği ifade edildi.

"KREDİ NOTLARI DEĞİŞEBİLİR"

"Mali genişleme politikaları nedeniyle bazı ülkelerin kredi notlarının değişebileceği" söylenilen paylaşımda, G7 ülkelerinin kamu finansmanlarının ise zayıf olduğunu vurgulandı.

"YÜKSEK BORÇ ENDİŞE VERİCİ"

Fitch Ratings tarafından kredi notu açısından parasal genişlemenin borç birikimi üzerindeki etkilerinin önem taşıyacağı ve corona virüs salgınından önce de bazı ülkelerin yüksek borcunun endişe verici seviyelere ulaştığı bilgisi paylaşıldı.

Öte yandan, gelişmekte olan ülkelerin petrol gibi emtia ihraç gelirleri, sermaye akımları ve döviz kurlarının da risk altında olduğu, Angola, Irak, Surinam ve Gabon'un bu ülkeler arasında yer aldığı söylendi.

TÜRKİYE, EN FAZLA DIŞ FONA İHTİYAÇ DUYANLAR ARASINDA

Yatırımcıların duyarlılığının sermaye akımlarını etkileyebileceği uyarısı yapılırken, bu yıl Brezilya, Hindistan, Türkiye ve Polonya'nın en fazla dış fon ihtiyacı duyan ülkeler olduğu belirtildi.