Sigaraya zam yolda! En düşük sigara fiyatı ne kadar olacak?

Sigaraya zam yolda! En düşük sigara fiyatı ne kadar olacak?

Peş peşe gelen fiyat artışlarına alışmaya başlayan vatandaşlar, Temmuz ayında sigara fiyatlarına yapılacak olan yeni zamla birlikte, bütçelerinde ek bir yükle karşılaşacak. Peki en düşük sigara fiyatı ne kadar olacak?

Geçtiğimiz haftalarda sigara fiyatlarına eklenen 3 TL'lik zam, birçok markanın fiyatını yükseltmişti. Asıl zammın henüz gelmediğini belirten uzmanlari Temmuz ayında uygulanması beklenen yeni zamla birlikte, en ucuz sigara 66 TL'den satışa sunulacağını söylüyor. Bu 10 TL'lik artış, sigara tüketicilerinin bütçesini daha da zorlayacak gibi görünüyor.

YILIN İKİNCİ YARISINDA ÖTV ARTIŞI

Ocak ve Temmuz aylarında güncellenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), sigara ve alkollü ürünlerdeki fiyat artışlarını doğrudan etkiliyor. 2023 yılının ilk beş ayında, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yüzde 17,87 olarak açıklanmıştı. Uzmanlar, yılın ikinci yarısında ÜFE artışının yüzde 20'nin üzerinde olmasını ve bu durumun sigara fiyatlarına yansımasını bekliyor. Bu artış, sigara üzerindeki vergilendirme politikasını daha da sıkılaştıracak.