Türkiye'deki bankadan şok eden dolar tahmini

Türkiye'deki bankadan şok eden dolar tahmini

Türkiye'deki o banka dolar/TL kuru hakkında şaşırtan bir tahminde bulundu.

Elinde dolar birikimi olanlar için dikkat çeken bir tahmin Garanti Bankası’ndan geldi. Peki bankanın tahminine göre Dolar/TL kuru ne kadar olacak?

Garanti BBVA yıl sonu dolar tahminini yeniledi ve doların geleceği seviyeyle ilgili ayrıntıları aktardı.

TÜKETİCİ ENFLASYONU TAHMİNİ YÜZDE 43

Yeniçağ'daki habere göre; Garanti BBVA 2024 sonu Dolar/TL tahminini 42,00 TL’den 38,00 TL’ye indirdi. Tüketici enflasyonu tahminini ise yüzde 45’ten yüzde 43’e geri çekti.

POLİTİKA FAİZİ YÜZDE 50

Garanti BBVA Başekonomisti Seda Güler Mert’in de aralarında olduğu banka ekonomistleri tarafından kaleme alınan Türkiye Ekonomik Görünüm raporunda, politika faizinin 2024’ün son çeyreğine kadar yüzde 50’de tutulacağı, Kasım ve Aralık aylarında iki faiz indirimi yapılabileceği tahmine yer verildi.

YIL SONU DOLAR TAHMİNİ

Merkez Bankası'nın Mayıs ayına yönelik piyasa katılımcıları anketinde 12 ay sonrasına dair enflasyon beklentisi gerilemiş, yıl sonuna ilişkin enflasyon beklentisi de TCMB'nin kendi enflasyon tahminine yakınsamıştı.

Katılımcıların 2024 sonu Dolar/TL kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 40,01 TL iken, bu anket döneminde 38,78 TL olarak belirtilmişti.

12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 42,47 TL düzeyindeyken, bu anket döneminde 41,80 TL olmuştu.