Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, o yatırım aracı için uyardı: 200 kat değer kaybedebilir

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, o yatırım aracı için uyardı: 200 kat değer kaybedebilir

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, uygulanan ekonomik politikanın Türkiye’yi felakete götürebileceğini açıkladı. Geçer, o yatırım aracında büyük düşüş yaşanacağını açıkladı.

Enflasyon ve kur artışı ile mücadele gerekçesiyle Merkez Bankası politika faizini yüzde 50 seviyesine yükseltmiş ardından da sabit tuttuğunu açıklamıştı. Merkez Bankası tarafından alınan karardan sonra dolar kuru 32 seviyelerinde artış gösterememişti. Yaşanan durgunluğun ardından mevduat faizinin yüzde 50 bandına gelmesi ve borsanın rekor artışa imza atması yatırımcıları TL varlıklarına itti.

ENFLASYON DÜŞTÜ

Türkiye’de görülen yüksek enflasyonun baz etkisinde düşüşe yöneldiği görüldü. Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen ekonomik politikaların ardından hem kur hem de enflasyon ile mücadelede uygulamaların meyve verdiği görüldü.

"KURU TUTALIM DERKEN BUNLAR OLDU"

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, uygulanan ekonomik politikanın Türkiye’yi felakete götürebileceğini açıkladı. Geçer, bu yapılanın ekonomik bir program olmadığını, 1994 yılında uygulanan politika ile şimdiki politikanın aynı olduğunu, o dönemde ekonomik krizin 2001 yılındaki krizi de oluşturduğunu, 1994 yılındaki program ile 8 bin TL olan kurun 1.6 milyona çıktığını ifade etti. Yaklaşık olarak TL'nin 200 kat değer kaybettiğini belirten Geçer, "Kuru tutalım derken bunlar oldu” dedi.