Ziraat Bankası'nın eski müdürü korkunç tabloyu açıkladı: "Artık idare etme durumu kalmadı"

Ziraat Bankası'nın eski müdürü korkunç tabloyu açıkladı: "Artık idare etme durumu kalmadı"

Ziraat Bankası'nın eski müdürü Şenol Babuşcu ekonomideki son durumu açıkladı ve kara haberi verdi.

Nakit sıkıntısı yaşayan milyonlarca kişi borç batağında. Yine milyonlarca dosya icrada bekliyor. Türkiye’de batık kredi sorunu hızla büyürken şirketleri de zor günler bekliyor. Artık yüksek faizle borçlanmak zorunda olan firmalar ve bireysel müşteriler çektikleri kredileri ödeyemez duruma gelirken ekonomist Şenol Babuşcu'dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

Nisan 2024 sonu itibarıyla batık kredi miktarı 204 milyar TL’yi aştı. Geçen yılın aynı dönemde bu miktar 170 milyar TL düzeyindeydi.

BATIK KREDİ MİKTARI 1 TRİLYON TL'Yİ AŞTI

Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, yakın takipteki 800 milyar TL’lik krediler de dahil edildiğinde batık kredi miktarının 1 trilyon TL’yi aştığını söyledi ve "Artık idare etme durumu da kalmadı" diye ekledi.

enolbabuscu-tweet-001.webp

"SÜREÇ DAHA KÖTÜYE GİDECEK"

2 yıldır yüzdürülen, yapılandırılan krediler olduğunu ancak ekonomide problemler arttığı için idare etme durumunun ortadan kalktığını ifade eden Babuşcu, “Faizler çok yükseldi. Bundan sonra ödenmeyecek krediler artacak. Konkordatolar hızlanacak. Bundan sonraki süreç çok daha kötüye gidecek” dedi.

Babuşcu ayrıca, özellikle Aralık 2023 ile Mayıs 2024 arasında batık oranlarının dramatik biçimde arttığına vurgu yaparak “Bankacılardan aldığım bilgilere göre aralık ayında ticaride 100 kişi krediyi batırıyorsa mayısta 170 kişi kredisini batırıyor. Bireysel kredileri ise aralık ayında 100 kişi batırıyorsa mayısta bu sayı 200’e yükseldi.” şeklinde konuştu.