AB'den Türkiye'ye 1.41 milyar euro

AB'den Türkiye'ye 1.41 milyar euro

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye'deki mültecilere 1.41 milyar euroluk desteği kabul etti.

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye'deki mültecilere destek olmak üzere 1.41 milyar euro değerindeki özel tedbiri kabul etti.

Yapılan açıklamada Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı'nın (FRIT) ikinci dilimi kapsamında hayata geçirilecek olan 'özel tedbir' mülteciler ve ev sahibi toplumların sağlık, koruma, sosyo-ekonomik destek ve belediye altyapısı alanlarındaki ihtiyaçlarına karşılık verilmesinde Türkiye'ye sağlanan AB desteğinin devamını sağlayacağı bildirildi.

Sputnik'İn haberine göre tedbir ile FRIT kapsamındaki 6 milyar euro'nun toplam 5.6 milyar euroluk kısmının tahsis edildiği, kalan kısmının da yaz aylarında tahsis edileceği belirtildi. 

Yeni destek paketi kapsamında sağlık, koruma, sosyo-ekonomik destek ve belediye altyapısı alanlarında dört proje hayata geçirilecek. Söz konusu paket aynı zamanda insani yardımdan kalkınma desteği yaklaşımına geçişi yansıtacak. Tedbir, bakanlıklara sağlanacak doğrudan hibeler ile diğer ortaklarla yapılacak katkı anlaşmaları yoluyla uygulanacak.

Bu kapsamda sözleşmelerin en geç 2020 sonunda imzalanması ve en geç 2020 ortasında tamamlanması gerekiyor. Paketin önemli bir özelliğinin de FRIT kapsamında finanse edilen faaliyetlerin FRIT sona erdikten sonra da sürdürülebildiğinin sağlanmasını amaçlaması dolayısıyla mültecilere yönelik içerme, kendi kendine yetebilme ve entegrasyon desteğinin sürdürülebilir olması ihtiyacını vurgulaması olduğu açıklandı.