Akıncı Üssü'nden başka görüntüler çıktı

Akıncı Üssü'nden başka görüntüler çıktı

Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal'ın Akıncı Üssü'ndeki görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde Abidin Ünal’ın kelepçelenmediğine ve gözünün kapalı olmadığına dikkat çekilerek, 15 Temmuz gecesi orada yaşananların ortaya çıkarılması gerektiği kaydedildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki cunta yapılanması tarafından 15 Temmuz 2016'da düzenlenen darbe girişiminde Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal'ın Akıncı Üssü'ndeki görüntüleri ortaya çıktı.

Hürriyet Yazarı Abdülkadir Selvi, yayınlanan görüntülerde Abidin Paşa'nın kelepçelenmediği ve gözünün kapatılmadığına dikkat çekerek, "Darbecilerle işbirliği yaptı gibi bir imada bulunmak istemiyorum. Sadece başka görüntüler olduğunu paylaşmak istedim. 15 Temmuz’un aydınlatılabilmesi için, Genelkurmay Karargâhı’ndaki ilişkiler ile 15 Temmuz gecesi Akıncı Üssü’nde yaşananların ortaya çıkarılması gerekiyor" dedi.

Abdulkadir Selvi, "Akıncı Üssü’nde başka görüntüler var" başlığıyla yayımlanan yazısında, Genelkurmay Başkanı Akar’ın kendisini derdest edenlerle koridordan geçerken kaydedilmiş birkaç görüntüsünün olduğu, Yaşar Güler’in ise gözleri bağlı, elleri arkadan ters kelepçeli, kafasına bandana geçirilmiş, arkasında ise 3 sıra silahlı askerin yer aldığının izlendiğini belirtti.

Dönemin Hava Kuvvetleri Komutan Abidin Ünal’ın ise düğünde bulunduğu sırada derdest edildiği için takım elbiseli, kravatlı görüntülerinin yer aldığını aktaran Selvi, “15-16 Temmuz tarihlerinde tam 6 görüntüsü var. 15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz’da Akıncı Üssü’nden kurtarıldığı ana kadar koridorda kamera açısının kaydedebildiği alan içerisinde bir yere gidip geliyor. Her görüntü de aynı değil. İlk başlarda arkasında iki sıralı silahlı askerler eşliğinde getirilip götürülüyor Abidin Paşa. Ancak üç görüntüden sonra arkasındaki silahlı asker sayısı azalıyor. Son görüntüde silahlı asker yok. Belli ki darbeciler kaybettiklerini anlayıp silahlı askerleri çekmişler” dedi.

Tebessüm yayılıyor

Selvi’nin yazdığına göre, 6 görüntüden farklı bir görüntü daha var. O da darbenin en üst rütbeli isimlerinden olan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk’le birlikte olanı. Akın Öztürk’ün üzerinde, yakalandığı andaki tişörtü yok. Tam aksine Hava Kuvvetleri’nin resmi üniforması var. Akın Öztürk, koridorda koluna girdiği Abidin Ünal’la bir şeyler konuşuyor. Yüzünde de darbe gecesinin gerginliği yok. Koridorda yürürken Akın Öztürk’ün bir espri yaptığı anlaşılıyor. Çünkü yüzüne bir tebessüm yayılıyor.

Selvi, “Abidin Paşa’nın görüntülerini aktarırken; kelepçelenmedi, gözü kapatılıp başına bandana geçirilmedi diye darbecilerle işbirliği yaptı gibi bir imada bulunmak istemiyorum. Sadece başka görüntüler olduğunu paylaşmak istedim” dedi ve 15 Temmuz’un aydınlatılabilmesi için karargahtaki ilişkiler ve Akıncı Üssü’nde yaşananların ortaya çıkarılması gerektiğini kaydetti.