AKP’li Metiner: ‘AKP’de kripto Kürtçüler var mı?’

AKP’li Metiner: ‘AKP’de kripto Kürtçüler var mı?’

AKP’li vekil Mehmet Metiner’in bugünkü köşe yazısında hedefi Akşener cephesiydi. Metiner, Erdoğan’ın ‘Irkçılığa/etnik milliyetçiliğe karşıyız’ sözlerinin Akşener yakınında kendisini konumlandırmış ‘ülkücü’ çevreleri rahatsız ettiğini öne sürdü, 'kripto Kürtçüler’le ilgili söylemleri yanıtladı.

AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, “AK Parti hareketinin lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Biz ırkçılığa/etnik milliyetçiliğe karşıyız!” lafları, Akşener cephesinde kendini konumlandırmış “ülkücü” çevreleri fena halde rahatsız etmişe benziyor” dedi. Metiner, ‘Akşenerci güruhtan’ birilerinin “Kripto Kürtçüler”i AKP içinde arayan bakış açısının kimlerin imalatı olduğunu ve nasıl bir algı operasyonu için kullanıldığını bildiklerini kaydetti.

Mehmet Metiner, Star gazetesindeki köşesinde, “AK Parti’de kripto Kürtçüler var mı?’ başlığıyla yayınladığı köşe yazısında, özetle şu görüşleri dile getirdi:

“AK Parti hareketinin lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Biz ırkçılığa/etnik milliyetçiliğe karşıyız!” lafları Akşener cephesinde kendini konumlandırmış “ülkücü” çevreleri fena halde rahatsız etmişe benziyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın, “Biz Türk milliyetçiliğine kaymadık/kaymayız!” lafı da belli ki pek ağırlarına gitmiş!

Pensilvanya’nın kızlarıyla oğlanlarının “ülkücülük” ve “milliyetçilik” iddiaları bahsi diğerdir.

Konumuzla alakalı olmadığı için geçiyorum.

O çevrelerin köşe yazarları ısrarla liderimizin “milliyetçilik” üzerinden oy devşirmeye çalıştığı algısını oluşturmaya çalışıyorlar.

Liderimizin söylemlerini ve yapıp ettiklerini kendi milliyetçilik anlayışları çerçevesinde değerlendirmeye kalkışan bu güruh hayli sorunlu bir bakış açısına sahip.

O yüzdendir ki; liderimizi bir yandan milliyetçilik üzerinden siyasi sörf yapmakla suçlarken, öbür yandan “ırkçılık” anlamındaki “etnik milliyetçilik” eleştirisine asılsız çıkarımlar yükleyerek AK Parti’nin içine hamle yapma densizliğinde bulunuyorlar.

Bilmeyen de sanır ki Erdoğan bu lafları ilk defa ediyor.

Liderimizin ırkçılığa/etnik milliyetçiliğe karşı olduğuna dair sözleri sayılamayacak kadar çoktur.

En başından beri durduğu yer ile bugün durduğu yer arasında hiçbir farklılık yoktur.

Buradaki ince fark şurada: Erdoğan’ın/AK Parti’nin milliyetçiliği ırkçılık anlamındaki etnik milliyetçilik değil, teritoryal bir milliyetçiliktir.

“Türkiye milliyetçiliği” biçiminde tanımlanabilecek bu milliyetçilik, etnik milliyetçilikten çok farklıdır.

Erdoğan’ın rabia işaretiyle açıkladığı kavramsal değerler sistemi ırkçılığı hiçbir şekilde içermediği gibi etnik topluluklardan birini ötekinden imtiyazlı addetmeyi de içermiyor.

(…) Irkçılık yapanlara ise AK Parti’de yer yoktur.

***

Akşenerci güruhtan birilerinin “Kripto Kürtçüler”i AK Parti’nin içinde arayan bakış açısının kimlerin imalatı olduğunu ve nasıl bir algı operasyonu için kullanıldığını elbette biliyoruz.

Öyle asılsız iddialarla kaleme sarılıyorlar ki bilmeyen de Erdoğan’ın çevresinde veya AK Parti’nin içinde “Kripto Kürtçüler” var sanır!

Kripto FETÖ’cülerin yeni numaralarından biri de bu.

FETÖ’cülerin bir kolu Erdoğan’ı “Barzani/Kürt düşmanı!” diye gösterip Barzani yanlısı kesilirken, FETÖ’nün kripto kolu da Erdoğan’ı çevresi Kürtçülerle sarılı bir lider olarak takdim edip MHP ile yürüyen ittifakı bozma yolunu deniyorlar.

Erdoğan’ın ırkçılık/etnik milliyetçilik laflarını çarpıtarak gündemde tutmalarının ve “Kripto Kürtçüler!”in varlığına dikkat çekmelerinin asıl sebebi bu işte!

Herkes bilsin ki AK Parti’mizin içinde ırkçı anlayışta olanlara zinhar yer yoktur.

İster Türklük, ister Kürtlük adına olsun kim ki ırkçılık yaparsa bizden değildir.

Erdoğan’a karşı Barzani’yi, Türkiye’ye karşı başka bir ülkeyi savunacak hiç kimse ne Erdoğan’ın çevresinde kendine yer bulabilir, ne de AK Parti’nin içinde.

(…)

Aksini iddia edenleri tek tek isimlendirme yaparak ispata davet ediyoruz.

AK Parti’nin içine “ülkücülük” ve “milliyetçilik” kisvesiyle hamle yapan kripto FETÖ’cülerin tuzaklarının da farkındayız, biline!”