Bomba iddia: Erdoğan, Gül ile parlamenter sistem için görüştü

Bomba iddia: Erdoğan, Gül ile parlamenter sistem için görüştü

CHP 24. Dönem Milletvekili Ali Özgündüz, Erdoğan ile Abdullah Gül arasında bir görüşme gerçekleştiğini ve bu görüşmede sistem değişikliği konusunun gündeme geldiğini iddia etti.

Cem TV'de "Atakan Sönmez ile Not Defteri" programına katılan  CHP 24. Dönem Milletvekili Ali Özgündüz, kendisine geldiğini söylediği bir kulis bilgisini, "Eğer bu doğruysa parlamenter sisteme AKP geçecek. Çünkü bu durumda iktidarını sürdürme ihtimali var" ifadelerini kullanarak açıkladı.

BAKAN AKAR'IN EVİNDE GÖRÜŞTÜLER

Görüşmenin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın evinde gerçekleştiğini ifade eden Ali Özgündüz, "Abdullah Gül ile Sayın Cumhurbaşkanı, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi.. Bunları toparlayıp başka bir ittifak kurarak, parlamenter rejim koşuluyla seçimde cumhurbaşkanlığı için destek verip kendisinin başbakan olması yönünde bir öneri sunulduğu şeklinde kulis bilgisi edindim. Eğer bu doğruysa parlamenter sisteme AKP geçecek. Çünkü bu durumda iktidarını sürdürme ihtimali var" ifadelerini kullandı.

"Bu durumda MHP ittifak dışı mı kalacak?" sorusuna ise Özgündüz, "Evet" cevabını verdi.

Şu anki anketlere göre AK Parti'ni halen birinci parti konumunda olduğunu belirten Özgündüz, "Böyle bir ittifak olursa AKP'den kaçanlar da burada toparlanacak ve seçim sonrası yanlarına başka partileri alarak MHP'ye ihtiyaç duymadan bir koalisyonla yolun devam edebilir. Bu yönde çalışmalar olduğuna dair kulis bilgileri var." ifadelerini kullandı.

"CUMHURBAŞKANI'NIN KİM OLACAĞI ÖNEMLİ DEĞİL"
Ali Özgündüz, Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı ile ilgili tartışmalara dair de, "Cumhurbaşkanının kimin olacağından daha çok Meclis çoğunluğunun kimde olacağı önemli. Bırakın parlamenter sitemi, mevcut sistemde bile Meclis çoğunluğu kimdeyse cumhurbaşkanının elindeki gücü frenleme şansına sahip olacak. Meclis çoğunluğu sağlamadan alınacak bir cumhurbaşkanlığı elbette önemlidir ancak Ankara ve İstanbul belediyelerinde gördüğümüz örnekten de anlaşılacağı gibi Meclis çoğunluğu yoksa sorunlar devam eder" diyerek konuşmasını sonlandırdı.