Çipli kimliğin sahtesini yaptılar

Çipli kimliğin sahtesini yaptılar

İstanbul'da kalpazanların çipli kimlik kartının sahtesini bastığı ortaya çıktı. Şebekenin, gerçeğinden ancak uzmanların ayırt edebileceği kimliklerin yanısıra, pasaport ve sahte para da bastığı tespit edildi.

 İstanbul Fatih’te elektrik mühendisi ve grafiker Ö.Ş. ile yardımcısı Z.A.Ç. kalpazanlıkta adeta çığır açtı. Gerçeğinden ayırt edilemeyen para, pasaport ve henüz çoğu kişinin almadığı çipli kimlik kartının yanında her türlü belgeyi de basan çete üyesi iki kişi tutuklandı. Çetenin ürettikleri sahte 100 lirayı ise 12 liraya sattıkları belirlendi.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ihbar üzerine Fatih’te bir matbaayı takibe aldı. İşyerinde sahte para, pasaport ve kimlik basıldığını tespit eden ekipler önceki gün yaptıkları operasyonda 28 suçtan sabıkası bulunan Ö.Ş. (50) ve 24 suçtan sabıkası bulunan Z.A.Ç.’yı (57) gözaltına aldı.

SAHTE 100 LİRAYI, 12 LİRAYA SATMIŞLAR

Gözaltına alınan zanlılardan Ö.Ş.’nin elektrik mühendisi olduğu ve grafikerlik yaptığı öğrenildi. Z.A.Ç’nin ise ürettikleri sahte belgeleri alıcılara ulaştırdığı tespit edildi. Çete üyelerinin sahte 100 lirayı 12 liraya, ehliyet ve kimliği 300 liraya, çipli kimlik kartını bin liraya, vizeli pasaportu 800 dolara, sahte TC pasaportunu ise 500 dolara sattıkları belirlendi.


 Belgelere mühür ve damga da basan çete üyelerinin ürettikleri sahte belgelerin gerçeğiyle ayırt edilemediği söylendi. Fatih’te yedi aydır faaliyet gösteren çete üyesi iki kişi Jandarma’daki ifadelerinin ardından önceki gün İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.

İki zanlı mahkeme ifadesinin ardından tutuklandı.